Hatırlatma dozu süresi 3 aya düşürüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu'nda Omicron ile alınan tedbiri açıkladı. Bakan Koca, hatırlatma dozu süresinin 3 aya düşürüldüğünü söyledi.

Bakan Koca Omicronla ilgili kararı açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Kurulun ana gündemi, Omicron varyantıydı.

Bakan Koca, toplantı sonrası yaptığı yazılı açıklamada, tüm Avrupa'yı etkisi altına alan Omicron varyantına karşı ülkemizde alınan tedbire değindi.

Hatırlatma dozu süresi 3 aya düşürüldü

Bakan Koca, "Omicron varyantının baskın olmasına karşı alınabilecektedbirler arasında öne çıkan aşı ile koruma kalkanının güçlendirilmesidir" ifadeleriyle aşının önemine vurgu yaptı.

Daha önce 6 ay olan hatırlatma dozu süresinin 3 aya düşürüldüğünü açıklayan Koca, "Belirlenmiş aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçen vatandaşlarımız hatırlatma dozunu olabilirler." dedi.

Bakan Fahrettin Koca, şu açıklamalarda bulundu:

"Üç ay geçen vatandaşlarımız hatırlatma dozu olabilir''

"Aşıların varyantlara karşı etkisi ile ilgili yeni çıkan kanıtlar değerlendirilmeye alınmıştır. Ülkemizde görünen günlük vaka sayılarında ani artış olmaması aşılama programının başarısının bir göstergesidir. Hatırlatma dozlarını en erken uygulamaya başlayan ülkelerden biri olmamızın avantajını yaşıyoruz. Aşıların yeni varyantlara karşı etkisini artırabilmek için hatırlatma dozlarının etkisi son derece önemlidir. Avrupa'da görülen günlük vaka sayısı artışlarının ülkemizde görülmemesi için belirlenen aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçen vatandaşlarımız için hatırlatma dozunun uygulanmasına karar verilmiştir. Daha önce ister inaktif ister mRNA aşısı ile aşılanmış olsun tüm vatandaşlarımız belirlenmiş aşı takviminin üzerinden üç aydan uzun süre geçmişse diledikleri aşı türü ile hatırlatma dozu aşısı olabileceklerdir.

"Bilim Kurulumuzca tavsiye edilmektedir'' 

Avrupa'da yaşanan örnek ve varyantın hızla bulaşması sebebiyle ülkemizde de varyantın baskın hale gelmesi yakın gelecekte gerçekleşebilecektir. Bu duruma karşı hazırlıklı olmak için hatırlatma dozu aşılarının yapılması Bilim Kurulumuzca tavsiye edilmektedir. Tehdit mutasyona uğrasa da tedbirlerimiz geçerliliğini sürdürmektedir. Virüse karşı tedbir elden bırakılmamalıdır. Bireysel hayat ile toplumsal hayatı tedbirlerle bir arada sürdürmek mümkün. Bunu bugüne kadar başardık, bundan sonra da başaracağız"