Sağlık çalışanları tükeniyor! Kayıplar ve istifalar artıyor

Koronavirüs tedbirlerini bir türlü tam anlamıyla uygulamayı başaramadık ve vaka ve ölüm rakamlarında artış sürüyor. Salgın döneminde büyük risk altında çalışan sağlıkçılar ise zor durumda. Şimdiye dek 90 sağlıkçı ve 12 eczacı hayatını kaybederken ağır şartlar onları istifaya da zorluyor.

ATO verilerine göre, 39’u hekim toplam 90 sağlık çalışanı koronavirüsle mücadelede yaşamını yitirdi. Toplam pozitif vakaların yüzde 10’unu oluşturan sağlık çalışanlarının pek çoğu istifa etmeyi ya da emekliye ayrılmayı düşünüyor.

Pandemi sürecinde büyük fedakarlıklarla çalışmalarına karşın bir yandan virüsün diğer yandan şiddet olaylarının hedefi olmaktan kurtulamayan sağlık çalışanları, ağırlaşan koronavirüs tablosuyla birlikte zor günler geçiriyor. (Aykut Yılmaz/Milliyet)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pandeminin başından bu yana koronavirüs nedeniyle vefat eden sağlık personeli sayısını 52, Kovid-19’a yakalanan sağlık çalışanı sayısını ise 29 bin 865 olarak açıklad

ATO’nun verilerine göre de, beşi 12 ve 13 Eylül’de olmak üzere 39’u hekim toplam 90 sağlık çalışanı bu mücadelede yaşamını yitirdi.