Salgın arttı! Uzman isimden hayati uyarılar: İşte altın tavsiyeler

Son dönemde havalarında soğumasıyla birlikte solunum yolu enfeksiyonlarına artış yaşandı. Covid-19 salgını dönemindeki gibi sosyal mesafe ve maske tedbirlerine uyulmasına karşı Prof. Dr. Galip Ekuklu, tavsiyelerde bulundu. Prof. Dr. Ekuklu, solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmaması için özellikle hasta olan kişilerin maske takması gerektiğine vurgu yaptı.

Salgın arttı! Uzman isimden hayati uyarılar: İşte altın tavsiyeler

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşandı. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle hastanelerde yoğun bakım doluluk oranı arttı.

Bakan Koca, acil başvurularda yüzde 20’ye yakın artış yaşandığını ifade etti.

Kış aylarında kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirildiğini ve sosyal mesafeye uyulmadığını ifade eden Prof. Dr. Galip Ekuklu, "Solunum yolu enfeksiyonları, halk arasında 'paçavra hastalığı' denen, kişiyi yatağa düşürecek daha ağır grip tablolarıyla bu dönemlerde daha çok karşılaşıyoruz. Yoğun bakımlarda doluluk oranlarının arttığını görüyoruz. Yatış nedenlerine bakmak gerekir, bunun için testler yapılmalı" dedi.

“AĞIR TABLOLARLA KARŞILAŞABİLİYORUZ”

Prof. Dr. Ekuklu, solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmaması için özellikle hasta olan kişilerin maske takması gerektiğine vurgu yaptı.

Sağlıklı yaşam kurallarına riayet edilmesi tavsiyesinde bulunan Ekuklu, şunları kaydetti:

"Karşımızda bir virüs ailesi var, bulaşmaları için onlara tüm imkanları veriyoruz. Hava sıcaklığında ani değişimler, küresel ısınmanın etkileri var, mevsimsel etkiler mevcut. Bağışıklık sistemimizin zayıfladığı bir dönemdeyiz. Koruyucu önlemleri almadığımız zaman başta çocuklar, yaşlılar, gebeler ve kronik rahatsızlığı olanlar olmak üzere ağır tablolarla karşılaşabiliyoruz” dedi.