Şanlı Türk Cumhuriyeti'nin 100. yılı şerefine İzmit Körfezi'nde 1923 metrekarelik Türk bayrağı açıldı!

Şanlı Türk Cumhuriyeti'nin 100. yılı şerefine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan etkinlik herkes tarafından alkış aldı. Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte dalgıçlar, İzmit Körfezi'nde 1923 metrekarelik Türk bayrağı açtı.

Şanlı Türk Cumhuriyeti'nin 100. yılı şerefine İzmit Körfezi'nde  1923 metrekarelik Türk bayrağı açıldı!

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı şerefine yapılan etkinlikler kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfezi'nde 1923 metrekarelik Türk bayrağı açtı. Dalgıçlar tarafından İzmit Körfezi'nde açılan 1923 metrekarelik şanlı Türk bayrağı gören herkesi büyüledi.

29 Ekim Bayramı ve Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında oluşturulan 7 kişilik ekip, aralıksız çalışarak 5 günde 1923 metrekarelik Türk bayrağı imal etti.Sekapark'a getirilen dev bayrak, dalgıçlar tarafından denizde açıldı. Çok sayıda tekne, kıyıda da binlerce vatandaş, bu ana tanıklık etti.Etkinliğe katılan Vali Seddar Yavuz, gazetecilere, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünü büyük coşku, onur ve sevinçle kutladıklarını, bir asır önce büyük acılardan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulduğunu söyledi.

''İKİNCİ YÜZYILI DİRİLİŞ VE KIYAM YÜZYILI OLARAK TANIMLIYORUZ''

"İkinci yüzyılı diriliş ve kıyam yüzyılı olarak tanımlıyoruz." diyen Yavuz, bağımsızlığın sembolü bayrağın denizde açılışını onurla ve gururla izlediklerini anlattı.Yavuz, Kocaelililerin, her zaman olduğu gibi devletine, milletine ve bayrağına sahip çıktığını belirterek, "Binlerce kardeşimiz bu sevince ortak oluyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum." dedi.

 

Şanlı Türk Cumhuriyeti'nin 100. yılı şerefine İzmit Körfezi'nde  1923 metrekarelik Türk bayrağı açıldı! - Resim : 1

''CUMHURİYET'İN MİRASINA VE GELECE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİCEZ''

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da kutlamaların coşkulu şekilde sürdüğünü aktararak, bu kutlamaların, ülkenin her bir ferdinin Cumhuriyet'e bağlılığını, onun değerlerine, mirasına ve geleceğine nasıl sahip çıkacaklarını gösterdiğini dile getirdi.

Büyükakın, etkinliğe öncülük yapanları ve dalgıçları tebrik ederek, şöyle konuştu: "Yeni yüz yılda da Türkiye'nin aynı kararlılıkla yükselmeye devam edeceğinin bunlar ayak sesleri değil, bizzat kendisi. Bu coşkuya katılan tüm vatandaşlarımızı tebrik ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, vatan için toprağa şehit düşmüş tüm vatan evlatlarını, sınırlarda görev başında milletin selameti için nöbet tutan vatan evlatlarını saygıyla selamlıyorum. Nice yüz yıllara payidar olmayı temenni ediyorum."

 

Şanlı Türk Cumhuriyeti'nin 100. yılı şerefine İzmit Körfezi'nde  1923 metrekarelik Türk bayrağı açıldı! - Resim : 2