Seçime saatler kala yollara düştüler! Depremzedeler Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmak için yola çıktı

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem felaketinin ardından Kırıkkale’ye gelen afetzedeler, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu kapmasında oy kullanmak için valilik tarafından ayarlanan araçlarla memleketlerine gitti.

Seçime saatler kala yollara düştüler! Depremzedeler Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmak için yola çıktı

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50’ye ulaşan cumhurbaşkanı adayı çıkmadığı için seçim ikinci tura kaldı. Bu kapsamda 28 Mayıs Pazar günü (bugün) yapılacak olan ikinci turda ilk turda en çok oyu alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak. Seçimde oy kullanmak isteyen afetzedeler, deprem bölgesindeki memleketlerinde bir kez daha oy kullanacak.

AFETZEDELER YOLA ÇIKTI

Bu kapsamda Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı öğrenci yurtlarında ve evlerde misafir edilen afetzedeler, sandığa gitmek için valilik tarafından ayarlanan araçlarla yola çıktı. Deprem bölgelerine giden afetzedelerin yol masrafları ise Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından karşılandı.

AFAD, TEKRAR İLLERE TRANSFERLERİNİ SAĞLAYACAK

Vali Yardımcısı Ahmet Sait Kurnaz, valilik koordinesinde son 2 günde yaklaşık 300 depremzedenin araçlarla oy kullanacakları illere gönderildiğini ifade ederek, "Geri dönmek isteyen depremzedelerimiz ise gittikleri illerde bulunan AFAD'a başvurdukları takdirde tekrar ilimize transferlerini sağlayacaklar" diye konuştu.

Seçime saatler kala yollara düştüler! Depremzedeler Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmak için yola çıktı - Resim : 1

“OY KULLANIP GERİ DÖNECEĞİM”

Malatya'ya oy kullanacağını belirten Aziz Duru, "AFAD'ın yardımıyla desteğiyle gidiyoruz. Vatani görev olarak gitmem gerektiğini düşündüğüm için gidiyorum. Bugün gidip sabah oy kullandıktan sonra geri döneceğim" dedi. Derya Duru ise, 3 aydır Kırıkkale'de yaşadığını ve devletin de kendilerine iyi baktığını söyledi.

“3 AYDIR MUTFAĞIMIZA BİZ BİR ŞEY ALMADIK, DEVLETİMİZ KARŞILADI”

Kırıkkale Valiliğinin kendilerine her türlü yardımı yaptığını anlatan Yeşim Balbal, "Hiç sıkıntı yaşamadık burada. 3 aydır mutfağımıza biz bir şey almadık, devletimiz karşıladı. Allah razı olsun devletimizden. Şuanda da oy kullanmak için gidiyoruz Malatya'ya. Konteynerimiz de çıktı o yüzden kendi eşyalarımızı da götürüyoruz" şeklinde konuştu.