Selin ardından oluşan "Mil kuraklığı" tarım ve mera arazilerini etkisi altına aldı

Temmuzda yaşanan taşkınların ardından yeterli yağış almayan Düzce'de, Efteni Gölü Havzası'nda yer alan ve büyük çoğunluğu mera olarak kullanılan 3 bin hektarlık alanda mil kuraklığı yaşanıyor.

İlde temmuz ayı başında 3 gün boyunca aralıksız süren yağışların yol açtığı sel ve taşkınlar, Melen Barajı'nı oluşturan çayın havzasına büyük zarar verdi.

Çoğunluğu mera olarak kullanılan 3 bin hektarlık arazi 40 ila 50 santimetre kalınlığında mille kaplandı.

Mil kuraklığının meydana geldiği havza ve çevresinde, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde çalışmalar yürütülüyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, AA muhabirine, sel felaketinin ardından yaşanan kuraklık nedeniyle mil kaplanması meydana gelen 4 meranın otlanmasında gecikmeler yaşandığını söyledi.

YEŞİLLENME OLMAZSA HAVADAN TOHUMLAMAYLA MERA ISLAH ÇALIŞMASI YAPILACAK

Hayvancılıkla uğraşanların zarar görmemesi için tedbirler aldıklarını anlatan Uzun, "Söz konusu meralarda hayvan otlatan üreticilerimize 3 bin 875 buğday samanı balyası dağıtımı yapıldı. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığınca acil destek giderlerinden 15 milyon lira ilimize ödenek ayrıldı. Bu ödenek selden zarar gören çiftçilerimizin hesaplarına yatırıldı." diye konuştu.

Uzun, sonbahar yağışlarıyla bölgede yeniden çimlenme ve yeşillenme olmasını beklediklerini dile getirerek, "İstenilen yeşillenmenin olmaması durumunda ise havadan tohumlamayla mera ıslah çalışması yapmayı planlıyoruz." dedi.

Havzanın manda yetiştiriciliği açısından da çok önemli yer olduğunu vurgulayan Uzun, ilde 4 bin civarı manda bulunduğunu ve "Anadolu Mandasının Halk Elinde Islahı Projesi" kapsamında çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Uzun, Efteni Havzası çevresindeki meralarda da gerekli çalışmayı yaptıklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Daha önce de burada ıslah çalışması yapılmıştı ama sel suyu meranın üstünü tekrar örttü. Teknik ekibimiz ve DSİ çalışmalarını, muhtarlarımız ve hayvan üreticilerimizle istişare içinde sürdürüyor. Mil kuraklığı bizim beklediğimiz bir şey değildi. Selden sonra yağış olmaması nedeniyle böyle bir hadise yaşandı."

"MEVSİM ŞARTLARI MÜSAADE EDENE KADAR ÇALIŞMAYI PLANLIYORUZ"

DSİ Düzce 55. Şube Müdürü Deniz Yıldız da Efteni Gölü'nün son yaşanan taşkınlarla çevresindeki yerleşim birimleri, mera ve tarım arazilerine zarar verdiğini anımsattı.

Tekrar taşkın, su baskını ve millenme gibi sorunların yaşanmaması için havzayı besleyen dere yataklarını temizleme çalışmalarına devam ettiklerini aktaran Yıldız, şöyle devam etti:

"Uğur Suyu, Büyük ve Küçük Melen gibi dereler Efteni Gölü'nü besliyor. Gölün çevresinde meydana gelen tarımsal zararların bertarafı için dere yataklarının açılmasıyla alakalı DSİ Genel Müdürlüğümüze bağlı 60 makine, 100 kadar da teknik personel çalışmakta. Dere yataklarını temizleme çalışmalarımız devam etmekte. Temizlik çalışmalarımızda yaklaşık olarak yüzde 70 oranında yol kat etmiş durumdayız. Mevsim şartları müsaade edene kadar da çalışmayı planlıyoruz."

Yıldız, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine bakıldığında kentin birkaç yıldır temmuz ayının yaklaşık 10 günlük döneminde yağış aldığına, sonraki sürecin ise kurak geçtiğine dikkat çekti.

Efteni Gölü'nün taşmasıyla, havzayı besleyen büyük derelerin çevresindeki mera ve tarım arazilerinin üzerinde mil biriktiğini aktaran Yıldız, "Yağış almayınca bu mil alttaki verimli tarım arazisinin üzerini örtmüş oldu. Bu süreç, önümüzdeki yıl bahar ayına kadar devam edecektir. Tekrar yağışların gelmesiyle meralar eski canlılığına kavuşacaktır." ifadesini kullandı.