Sezonun ilk meyvesini vermeye başladı. Köylüler büyük sevinçle topladı

Şifa deposu olarak bilinen böğürtlen Denizli’de ilk meyvesini vermeye başladı. Denizli Buldan’ın yüksek kesimlerinde sulanmadan kendiliğinden yetişen ve halk arasında “Moramıt” olarak da bilinen doğal böğürtlenler köylüleri akın ettirdi. Böğürtlenleri almaya giden köylüler sevinçle topladı.

Sezonun ilk meyvesini vermeye başladı. Köylüler büyük sevinçle topladı

Yılın bu mevsimlerinde kendiliğinden ortaya çıkan böğürtlenden güzel haberler geldi Özellikle akciğer kanseri ve kolon kanseri riskini azaltması ve kan şekerini dengeleyici özelliğe sahip olmasıyla bilinen böğürtlenlere, Denizli’de yer alan Buldanlı vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.

Sezonun ilk meyvesini vermeye başladı. Köylüler büyük sevinçle topladı - Resim : 1

SEVİNÇLE TOPLADILAR

Buldan'nın 1150 rakımlı Yayla Mahallesinde her yıl Eylül, Ekim ve Kasım aylarına kadar bol miktarda böğürtlenin doğal olarak yol kenarlarında ve ağaçlık alanlarda yetiştiğini dile getiren Adnan Kaval, “Böğürtleni biz Buldanlılar olarak Moramıt olarak biliyoruz. Ahududu da deniliyor. Bu aylarda Buldan’ın yüksek kesimlerinde doğal olarak yetiştiği ve doyumsuz bir lezzeti olduğu için dalından koparıp yiyoruz. Toplaması biraz zahmetli ama yemesi çok keyifli. Ayrıca reçeli de kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez bir lezzeti. Şükürler olsun ki rabbimize, böyle güzel nimetleri bizlere veriyor. Bizlerde sağlık deposu bu nimetlere erişebiliyoruz” dedi.

Sezonun ilk meyvesini vermeye başladı. Köylüler büyük sevinçle topladı - Resim : 2