Sıcak çarpması sandığınız belirtiler ciddi bir hastalığın habercisi olabilir!

Yaz günlerinde yüksek sıcaklık birçok insanı etkilemekte ve bazı belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler, bazen sıcak çarpması kadar masum olmayıp ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Sıcak günlerde genelde kişiler kendini halsiz ve yorgun hisseder. Bu belirtiler çok ciddi bir hastalığın belirtileriyle karıştırılabiliyor. Terleme ve kafa karışıklığı da sıcak çarpmasıyla karıştırılan diğer belirtilerden sayılıyor. Peki, bu ciddi hastalık nedir? Belirtileri nelerdir?

Dikkat! Sıcak çarpmasıyla karıştırılıyor!

Uzmanlara göre, yaz günlerde sıcak çarpması olarak bilinen halsizlik, yorgunluk, terleme ve kafa karışıklığı belirtileri pankreas kanserine işaret ediyor olabilir. Pankreasın vücuttaki görevi nedir? Pankreas kanserine ne sebep olur? 

Pankreas, karnın en arka bölümünde bulunan ve yaklaşık 15 cm uzunluğundaki mide, onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsakla komşu olan vücutta çok önemli görevleri bulunan bir organdır. Pankreas, vücuta giren besinlerin sindirimini ve bu besinlerden elde edilen glukozun kanda yeterli seviyelerde tutulmasını sağlar. Aynı zamanda çok fazla hayati görevi bulunan pankreasta oluşan en küçük hasar, tüm vücudu etkileyecek sonuçlara yol açabilir.

Son zamanlardaki rekor sıcaklık nedeniyle Amerikan Kanser Derneği, insanların pankreas kanseri için bu uyarı işaretlerini gözden kaçırmış olabileceği konusunda uyardı.

Güneşte çok uzun süre kalmak, yeterince su içmemek ve sıcak çarpması geçirmek, pankreatik nöroendokrin tümörü adı verilen bir hastalık türüyle aynı semptomları gösterebilir.

İnsülin gibi önemli hormonlar üreten ve bunları kan dolaşımına bırakan pankreasın nöroendokrin hücrelerinde gelişen kanserli hücreleri tetikleyebilir. Tümör geliştiğinde, bu hücreler, insülini dışarı pompalayan, hipoglisemiye veya düşük kan şekerine neden olan insülinomalar geliştirebilir.

 Pankreas kanseri belirtileri

En yaygın pankreas kanseri belirtileri; kilo kaybı, karın ağrısı, sarılık, iştah kaybı, bulantı-kusma, halsizlik, yorgunluk, ishal, sindirim zorluğu, sırt ağrısı, cam macunu renginde dışkılama, solgunluk, aniden ortaya çıkan ve aile öyküsü bulunmayan şeker hastalığı ve depresyon gibi semptomlardır.

Bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız en kısa sürede doktorunuzla görüşmelisiniz.