Siirt'te son 5 yılda tam 8 milyon tanesi aynı yere bırakıldı. 2 milyon 100 bin tanesi daha bırakıldı

Ülke genelinde yaşanılan hava sıcaklıklarındaki artış, su kirlilikleri ve benzeri nedenlerden dolayı git gide azalan balık popülasyonunu normale döndürmek için çalışmalara devam ediliyor. Bu kapsamda Siirt'te gölet ve baraj göllerine son 5 yılda 8 milyon sazan yavrusu bırakıldı.

Siirt'te son 5 yılda tam 8 milyon tanesi aynı yere bırakıldı. 2 milyon 100 bin tanesi daha bırakıldı

Siirt'teki baraj gölü ve göletlere 2 milyon 100 bin sazan yavrusu bırakıldı. Son 5 yılda bu sayı toplamda 8 milyonu buldu. Tarım ve Orman Bakanlığının "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" devam ediyor. Şanlıurfa'dan getirilen 2 milyon 100 bin sazan yavrusu, Ilısu Barajı göl alanına ve Kurtalan ilçesindeki göletlere bırakıldı.

 

Siirt Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan yaptığı açıklamada, ildeki gölet ve baraj göllerine son 5 yılda 8 milyona yakın sazan yavrusu bırakıldığını belirtti.

YAKIN ZAMANDA 1 MİLYON 300 BİN ŞABUT YAVRUSU GÖLLERE BIRAKILACAK

Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonu tesislerinde üretilen 2 milyon 100 bin sazan yavrusunun teslim alındığını ifade eden Demirhan, "Balıklar aynı gün Kurtalan'daki göletlere ve Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Baraj Gölü'ne bırakıldı. Baraj ve göletlerde yapılan balıklandırma çalışmasıyla sportif balıkçılık faaliyetlerinin geliştirilmesi ve balık tüketiminin arttırılması hedeflenmektedir. İç sularımızda yaygın olarak bulunan ve talep gören 1 milyon 300 bin şabut yavrusu yakın bir zamanda baraj gölüne bırakılacak" dedi.

Siirt'te son 5 yılda tam 8 milyon tanesi aynı yere bırakıldı. 2 milyon 100 bin tanesi daha bırakıldı - Resim : 1