Şikayet yağdı! Fitness’ta zam ve tahsilat krizi

Koronavirüs salgını sürecinde sık sık kapılarını kapatma sıkınıtılarıyla karşı karşıya kalan fitness merkezlerinde zam ve tahsilat krizi yaşanıyor. Binlerce müşteri, şirketleri şikâyet yağmuruna tuttu. Zamlı abonelik ücretlerinin kredi kartlarından habersiz çekildiği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'nin en büyük fitness merkezlerinden birinde fahiş zam ve hukuksuz tahsilat krizi yaşanıyor. Binlerce müşteri, şirketi şikâyet yağmuruna tuttu. 2021 yılı başında enflasyonun neredeyse üç katı zam yapan şirketin, müşterilerine haber vermeden, zamlı abonelik ücretlerini kredi kartlarından habersiz çektiği belirtiliyor. Üyelik iptali isteyenlerden de cayma bedeli talep edildi. Yapılan fahiş zamlar ve hukuksuz tahsilatların Ticaret Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan mevzuata ve enflasyonla mücadele kapsamındaki girişimlere aykırı olduğu değerlendiriliyor.

Mahkemeye taşındı

Sosyal medya üzerinden organize olan üyelerin birçoğu konuyu tüketici mahkemelerine taşıdı. Birçok kişi de üyelik iptali için başvuruda bulundu. Müşterilerden iptal karşılığında cayma bedeli istendi. Şirket yetkilileri fahiş zam için maliyetleri gerekçe gösterdi. Fitness merkezine üye vatandaşlar ise şirketin pandemi ile birlikte azalan üyelik zararını enflasyonun katbekat üzerinde zam yaparak çıkarmaya çalıştığını belirtiyor.

Cayma bedeli istiyor

Fitness salonuna gidip mağdur olan vatandaşlar şirketi şikâyet yağmuruna tutuyor. İ.A. isimli bir üye, "Maltepe Macfit şubesinde altı aylık pakete üye olmuştum. Koronavirüs ve zaman problemleri nedeni ile son üç ay da salona gidemedim. Altı aylık paket bittikten sonra Macfit aylık yenilemeli pakete geçiriyor. Ben salona gidemediğim için paketin aylık versiyona geçmesini ve yenileme yapılmamasını istedim. Şirket kredi kartımdan yaklaşık 250 TL gibi bir tutarı fazladan çekmiş" diyerek şikâyette bulundu.

M.A. ise "İzmir Ege Perla şubesine 11 Aralık 2020'de üyeliğimi başlattım. Fakat bir taahhüt, sözleşme belirtmediler. Bir sonraki ay tanımlı kredi kartımdan benden habersiz 190 TL tutarını çekip üyeliğimi devam ettirmişler. Benden onay alınmadan yapılan işlemdir ve bunun geri iadesini istedim. Bunun mümkün olmadığını belirttiler" dedi.

S.O isimli bir başka vatandaş, "İptal ettiğim üyeliğim üzerimden hâlâ para çekiliyor" diye bildirimde bulundu. A.E isimli üye de, "Pandemi döneminde gidemediğim için kayıt iptali istedik, fakat karşılığında fahiş ücret istediler" açıklaması yaptı.

B.A. isimli vatandaş şirketin üyelik iptali için 350 TL para istediğini söyledi. T.A. isimli bir başka üye ise, "Macfit Ankara Konutkent şubesi altı aylık aboneliğim Temmuz 2020 tarihinde bitmesine rağmen rızam ve onayım olmadan aboneliğimi uzatarak, benden habersiz beş ay daha kredi kartımdan tahsilat yaptılar" şikâyetinde bulundu.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.21 -0.0298%
GBP/USD 1.39 -0.1075%
USD/JPY 107.03 0.0467%
USD/CHF 0.92 -0.0217%
AUD/USD 0.78 -0.1413%
USD/CAD 1.27 0.1107%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,531.05 0.15%
ALTIN 410.74 0.05%
DOLAR 7.47 0.17%
EURO 9.02 0.20%
BRENT 64.72 0.39%