Sivas'ta bulundu: Tam bin 500 yıllık

2015 senesinde kazısına başlanan Sivas kalesinde tarihe ışık tutan eserler bulundu. Bulunan eserlerin arasında Bizans dönemine ait olduğu düşünülen ve pişmiş topraktan yapılan bin 500 yıllık ekmek mührü dikkat çekiyor.

Sivas'ta bulundu: Tam bin 500 yıllık

Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Sivas, tarihi eser bakımından oldukça zengin bir konumda bulunuyor. Medeniyetler açısından stratejik bir konumdan bulunan Sivas’ın merkezi dâhil olmak üzere birçok ilçesinde tarihi yapılar bulunuyor.

Kent merkezinde bulunan tarihi Sivas Kalesi’nde 2015 yılında başlayan kazı çalışmaları tarihe ışık tutuyor. Kalenin güneydoğusunda yapılan kazılar ile birlikte bulunan eserler envanterde yerini aldı. Kazı ile birlikte çıkan eserlerin bir kısmı Sivas Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

ESKİ TUNÇ DÖNEMİ ESERLERİ BULUNDU

Sivas Arkeoloji Müzesi Müdürü Arkeolog Ali Alkan, çalışmaların devam ettiği Sivas Kale Kazısı hakkında bilgiler verdi. Kazı çalışmalarının 2015 yılında başladığını ifade eden Alkan, “Bu çalışmalar 2019’dan bu tarafa ivme kazandı. Yapılan çalışmalarda eski Tunç’tan günümüze kadar pek çok malzeme, yüzlerce malzeme bulundu. Şuan da bunların 85-90 tanesini vitrinlerimizde sergiliyoruz. Kale kazıları tabii ki bu üçüncü derece arkeolojik sitte belediyemizin yeni yapılanma projeleri olduğu için devam edecektir” dedi.

BİN 500 YILLIK EKMEK MÜHRÜ BULUNDU

Kazıda bir çok eser bulunduğunu söyleyen Alkan, “Güzel buluntular elde ettik. Eski Tunç Çağı’na ait. Bu ekmek mührü, onların özel günleri yortularının olduğu zaman dini törenlerde, o dini törenlere özgü yapılan ekmeklerin üzerine yapılıp özel günlerde kullanılan genel vaftiz töreni gibi ya da işte paskalya bayramı gibi özel günlerinde yenen ekmeklere vurulan mühürdür. Bu pişmiş topraktan yapılmış, üzerinde hac işareti var. Bu da bulduğumuz ünik örneklerden birisi. Biraz teşhir ve tanzimimizi güncelledik. Binamız tarihi bir bina olduğu için buraya da bakım onarım yaptık. Vitrinlerimizi yeniledik. Ziyaretçilerimizi her daim bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.