Sivas'ta kış ayları öncesinde herkes ona akın etmeye başladı... Bir anda o kadar değerli hale geldi ki dükkan dolmaya başladı. Çırak bile yok

Türkiye’nin en soğuk illerinden olan Sivas’ta kış öncesi yün yorgana talep arttı. Sonbaharın gelmesiyle birlikte kışa hazırlıkların başlayan vatandaşlar, yorgancılara akın etti. Yoğunluk yaşayan yorgancılar ise mesleği devam ettirecek çırak bulamamalarından şikayetçi.

Sivas'ta kış ayları öncesinde herkes ona akın etmeye başladı... Bir anda o kadar değerli hale geldi ki dükkan dolmaya başladı. Çırak bile yok

Her geçen gün unutulan yorgancılık mesleğinde çalışacak çırak bulmakta güçlük çekilirken, yün yorgana ise talep devam ediyor. Türkiye’nin en soğuk illerinden bir olan Sivas’ta da çetin kış öncesi yün yorgana ilgi arttı.

Kent merkezi Örtülüpınar Mahallesi'nde baba mesleği olan yorgancılığı sürdüren Sinan Usta olarak bilinen Sinan Toprak, talepleri yetiştirmekte bir hayli zorlanıyor. Yapılacak yorgan listesi kabarık olan Toprak, talepleri yetiştirmek için adeta gece gündüz demeden çalışıyor. Toprak, bir yün yorganı yapmanın yaklaşık 3 saat sürdüğünü ifade ederek, yün yorganı ise en çok öğrenci ve bekarların tercih ettiğini belirtti. Bölgenin kış aylarında bir hayli soğuk olmasının insanları yün yorgan kullanımına teşvik ettiğini ifade etti.

Sivas'ta kış ayları öncesinde herkes ona akın etmeye başladı... Bir anda o kadar değerli hale geldi ki dükkan dolmaya başladı. Çırak bile yok - Resim : 1

''BEKAR ÖĞRENCİLERİN DE TALEPLERİ OLUYOR''

Yorgan Ustası Sinan Toprak, bekar öğrencilerin yün yorgana talep gösterdiğini belirterek, “Baba mesleğimiz, 30 yıldan beri bu işi yapıyoruz. Çocukken bir sanat öğrenelim dedik. Sivas’ta işlerimiz yoğun. Genellikle yün yorgan, elyaf yorgan, pamuk yorgan, yün atma, yastık, kırlent gibi eskiye dair sağlıklı sıhhatli yorganlar yapıyoruz. Sivas soğuk olduğundan dolayı yün yorgan sıcak tutar. Elyaf yazın terletir, kışın dondurur. Sivas’ta soğuk olduğundan dolayı yün yorgan talepleri yoğun. Sağlığına sıhhatine düşkün olan insanlar yün yorgan kullanır. Sıcak memleketlerden gelen öğrencilerimiz de tercih ediyor. Elyaf yerine yün yorgan tercih ediyorlar. Sivas öğrenci bakımından yoğun olduğundan dolayı bekâr öğrencilerimiz de geliyor, talepleri oluyor” dedi.

''ELEMAN YETİŞTİREMİYORUZ''

Toprak, eleman yetiştiremediklerini söyleyerek, “Bizim işlerimiz 7’nci aydan 12’nci aya kadar yoğundur. Şu an Kasım ayının sonuna kadar iş alıyoruz. 150-200 arası sırınacak yün yorganımız var ama maalesef eleman sorunumuz var. Eleman yetiştiremiyoruz” diye konuştu.

Sivas'ta kış ayları öncesinde herkes ona akın etmeye başladı... Bir anda o kadar değerli hale geldi ki dükkan dolmaya başladı. Çırak bile yok - Resim : 2

''BİR YORGANIN DİKİLMESİ YAKLAŞIK 3 SAAT SÜRÜYOR''

Bir yorganın yapımının 3 saat sürdüğüne değinen Toprak, “Fiyatlarımız da uygun. Müşteri getirdiğinde tek kişilik 250 TL, çift kişilik 300 TL. Hazır yorganlarda tek kişilik bin TL, çift kişilik bin 200 TL. Günlük genellikle 5 tane yorgan yapıyoruz. Bir yorganın dikilmesi yaklaşık 3 saat sürüyor” şeklinde konuştu.