Taliban, ABD askeri personelini taşıyan uçağı düşürdü

Afganistan'dan son dakika gelen bilgiye göre Taliban'ın, Afganistan Gazni'de ABD askeri personelini taşıyan bir uçağı düşürdüğü ve kurtulan olmadığı iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

Reuters Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Taliban güçleri, Afganistan Gazni'de ABD askerleri personelini taşıyan bir uçağı düşürdü. Uçaktaki herkesin hayatını kaybettiği bildirildi. Uçakta üst düzey ABD askeri yetkililerin olduğu iddia edildi.

 Uçağın büyük bölümü yandı

Afgan medyası, Gazni Vilayeti'ne bağlı Deh Yak ilçesine düşen uçağın Bombardier Global Express tipi bir jet olduğunu; uçağın büyük bir bölümünün kaza sonrası yandığını duyurdu.

Yerel medya, ekiplerin bölgede çalışmasının sürdüğünü; kazada hayatını kaybeden ya da yaralananlar hakkında her hangi bir bilgi paylaşılmadığını duyurmuştu.

Valilikten açıklama

Reuters, Gazne Valiliği Sözcüsü Aref Noori'nin "Ariana Afgan Havayolları'na ait Boeing model bir uçak, Gazne ilinin Deh Yak ilçesinin Sado Khel bölgesinde yerel saatle 13.10'da düştü" ifadelerini kullandığını bildirdi.

 Yalanlanmıştı

Afgan haber ajansı Pajhwok Afghan News ise Ariana Afghan Airlines CEO'su Mirwais Mirzakwal'in düşen uçağın kendilerine ait olmadığını söylediğini aktardı.

ABD ordusu harekte geçti

Afgan ordusuna bağlı ekipler kazanın olduğu bölgeye sevk edilirken, ABD ordusu da kazaya dair raporları incelediğini açıkladı.

Uçakta 83 kişinin olduğu iddia edilmişti

Afgan yerel basını, düşürülen jetin 83 kişiyi taşıdığını iddia ederken, konuya ilişkin resmi bir açıklama henüz gelmedi.