Bakan Dönmez: Türk ekonomisi süreci en az hasarla atlatan ülkelerden olacak

Son dakika.. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin salgın sürecini en iyi yöneten ülkelerden biri olduğunu belirterek, "Türk ekonomisi son dönemde atılan adımlarla bu süreci en az hasarla atlatan ülkelerden biri olacak" dedi.

Bakan Dönmez: Türk ekonomisi süreci en az hasarla atlatan ülkelerden olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin salgın sürecini en iyi yöneten ülkelerden biri olduğunu belirterek, "Salgına rağmen yatırımlarımızı askıya almadık. Üretim dişlilerimiz yavaşlasa da durmadı. Ağır ağır da olsa yolumuza kararlılıklar devam ediyoruz. İnşallah Türk ekonomisi son dönemde atılan adımlarla bu süreci en az hasarla atlatan ülkelerden biri olacak" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, video konferans yöntemiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Madencilik Meclisi Başkanı İbrahim Halil Kırşan ve üyelerle görüştü. Burada konuşan Bakan Dönmez, bütün dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgınının başta Avrupa kıtası olmak üzere yeniden atak yaptığı bir dönemden geçtiklerinin belirterek, "Yaklaşık 6 ay önce küresel ekonominin büyük bir yavaşlamaya girmesine neden olan salgının ekonomileri nasıl bir kıskaca aldığını gördük. ABD, Avrupa Birliği, Japonya gibi ekonomiler yüzde 33'lere varan rekor küçülme rakamlarıyla adeta 2000'li yılların Büyük Buhran dönemini yaşıyor. Bizler de elbette bu süreçten olumsuz etkilendik. Özellikle Mart ve Mayıs döneminde sekteye uğrayan küçük, orta ve büyük işletmelerimizdeki ekonomik faaliyetler bizleri genel hedeflerimizden bir miktar uzaklaştırdı" dedi.

Olumsuzluklara rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararlı liderliği, istikrarlı yönetimi, milli birlik ve beraberlik anlayışıyla Türkiye'nin salgın sürecini en iyi yöneten ülkelerden biri olduğunu ifade eden Dönmez, şunları söyledi:

"Salgına rağmen yatırımlarımızı askıya almadık. Üretim dişlilerimiz yavaşlasa da durmadı. Ağır ağır da olsa yolumuza kararlılıklar devam ediyoruz. İnşallah Türk ekonomisi son dönemde atılan adımlarla bu süreci en az hasarla atlatan ülkelerden biri olacak. İş dünyamıza bu süreçte göstermiş olduğu metanet için teşekkür ediyorum. Artık kaybettiğimiz zamanı telafi etmeye geldi. Yeni normalleşmeyle birlikte üretim ve tüketim dengesi yavaş yavaş değişmeye başladı. Bunu salgının ilk dönemlerine göre sanayide artan elektrik tüketimlerinde de görüyoruz. Elbette bu iş bugünden yarına olacak bir süreç değil. Kademeli bir artışla tempomuzu hiç düşürmeden yolumuza devam edeceğiz. Tabii burada sadece biz değil, diğer ülkelerin de salgının üstesinden gelmesi ve hızlı bir küresel toparlanma süreci bize de olumlu bir şekilde yansıyacaktır."