Bakan Koca: Karşımızda şimdi 2 virüs var

Bakan Koca, "Grip bildiğiniz gibi ateş, kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Koronanın da belirtileri aynıdır. Hasta şüphelisi bu sebeple artacaktır. Karşımızda şimdi 2 virüs var. Bunları yenecek 3 savunmamız bulunuyor. Maske, mesafe ve temizlik" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun'da gerçekleştirdiği toplantıların ardından koronavirüs ile mücadelede gelinen son durum ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

- Son haftalarda virüs yayılım gösterdi. Hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayımız endişe verici şekilde yükseldi. Buna bağlı olarak ağır hasta sayımızda artış var.

- Salgın alevlendiği zaman tüm dünyada birden alevleniyor. Korona sebebiyle tedavi gören insan sayısı 6,5 milyona, hayatını kaybeden insan sayısı 1 milyona yaklaşmıştır.

- DSÖ ülkeleri daha etkin mücadeleye davet etmektedir. Bilim Kurulumuzun bu aylarla ilgili uyarılarını sizlerle birçok kez paylaştım.

- Korona karşı aldığımız tedbirleri uygularsak gribe karşı da korunmuş oluruz.

- Grip bildiğiniz gibi ateş, kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Koronanın da belirtileri aynıdır. Hasta şüphelisi bu sebeple artacaktır.

- Karşımızda şimdi 2 virüs var. Bunları yenecek 3 savunmamız bulunuyor. Maske, mesafe ve temizlik.

- Samsun son 1 haftada yüzde 30'dan fazla vaka sayısında düşüş sağlandı. Çorum'da son 1 ayda vaka sayısı yarı yarıya azalmış oldu.

- Ordu'da vaka sayımızda yüzde 30, Sinop'ta yine yüzde 50 düşüş görüyoruz. Tokat'ta yine vaka sayısında yüzde 50'ye yakın düşüş görüyoruz. 

- Samsun'da yatak doluluk oranı yüzde 62. Samsun'a 74 yoğun bakım ilave ediyoruz. Çorum'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60.

- Ordu'da yatak doluluk oranımız yüzde 38, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 69. Sinop'ta yatak doluluk oranımız yüzde 43.

- Sinop için yoğun bakım ilavemiz 19 yatak oldu. Tokat'ta yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 70. 

 

Yatak doluluk oranları

- Bugüne kadar Türkiye olarak bir çözümsüzlükle karşı karşıya kalmadık.

- Samsun'da erişkin yatak oranı %62, yoğun bakım doluluk oranı %77 solunum cihazı %40.

- Amasya erişkin yatak oranı %40, yoğun bakım doluluk oranı %75, solunum cihazı %64. 36 yoğun bakım daha ilave ediyoruz.

- Çorum erişkin yatak oranı %47, yoğun bakım doluluk oranı %60, solunum cihazı %41. 27 yoğun bakım yatağı ilave ediyoruz.

- Ordu erişkin yatak oranı %38, yoğun bakım doluluk oranı%69, solunum cihazı %40. 76 yatak daha ilave ediyoruz.

- Sinop erişkin yatak oranı %43, yoğun bakım doluluk oranı %71, solunum cihazı %59. 19 yatak daha ilave ediyoruz.

- Tokat erişkin yatak oranı %43, yoğun bakım doluluk oranı %79, solunum cihazı %76. 18 yatak daha ilave ediyoruz.

- Türkiye genelinde yatak doluluk oranı %51, yoğun bakım doluluk oranı %68, solunum cihazı %33.

- Filyasyon tüm Türkiye'de önemini korumaya devam edecek, temaslılarla yüzde 98,7'ye ulaştık.

- Samsun Şehir Hastanesi'nin ihalesi yapıldı, yakında inşaat başlayacak.

- Tokat'ta Erba Devlet hastanesini hizmete almıştık.

- Bu yıl Turhal Devlet hastanemizi tamamlayarak hizmete sunmuş olduk.

Okulların açılması vaka sayılarını etkiledi mi?

- Okulların açılmasıyla ilgili vaka sayısında eğitim alan öğrenciler açısından söylüyorum, herhangi bir artış olmadığını çok rahat söyleyebilirim.

- Türkiye genelinde 3-4 il dışında vaka sayılarında önemli oranda düşüş olduğunu ifade etmek istiyorum.

ABD Büyükelçöisine yanıt

Özellikle sayın büyükelçinin yaptığı açıklamayı talihsiz buluyorum. Maliye bakanlığımız dahil olmak üzere üniversite hastanemizin ilaç ve tıbbı malzemeyle ilgili eskiden gelen borç sorunu çözmek için bir yaklaşımı oldu. Bununla ilgili de görüşmelere başlandı. İlaçla ilgili genel anlamda bir sorunun olmadığı, malzemelerle ilgili görüşmeleri başladı. Sömürge ülkelerindeki yaklaşımları hatırlatıyor. Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını hatırlamak isterim.

Sağlık personeline alım olacak mı?

Bu dönemde açılan hastaneler oldu ve açılacak hastaneler de var. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde alınabilecek personelin ne kadar olacağı, ne zaman alınması gerektiğiyle ilgili bir açıklama olacak. Yani bu yıl alım için çıkmış olacağız.

Yeni tedbirler uygulanacak mı?

Bu dönemde ilave daha sert tedbirler almak gibi bir yaklaşımımızın olmadığını ifade etmek isterim. Bu yer yer bazı illerimizde sorun olduğumuzda kurullarımız ilçe, mahalle, köy bazında kısıtlama yetkisi almaya sahip. Türkiye'de ilave yasak düşünülmüyor. Ama bizim tedbirlere uyumumuz çok önemli. Mesafe ve maskeyi önümüzdeki aylarda daha yaygın şekilde olmamız gerekiyor. Ayrıca ilave olarak HES kodunu biliyorsunuz. Bütün vakalarımız uygulamada yer alıyor. Pozitif ve temaslıların hareketini engellemek, izolasyonunu mutlaka sağlamaya çalışıyorum.