Bakan Koca: Aşı için tünelin ucu ve ışık göründü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Koronavirüs salgınıyla ilgili son gelişmeleri aktardı. Aşı çalışmalarında tünelin ucu ve ışık göründü diyen Koca, Ölüm sayılarıyla ilgili iddialara sert tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar; 

- Endişe edici olan tespit edilen vakalar değil vaka tespit edilememesidir

- Amacı hastalıkla etkin mücadelesi olan amacına ulaşır.

- Sadece aşıya yönelmek yerine mücadelesini günü gününe verir. Bazı konularda fikir birliğine kolay ulaşırken bazı konularda zorlanıyoruz. 

- Herkes bir yuorum ve bir sorun ileri sürebilir. 

- Bu noktada unutulmaması gereken toplumun ortak bir meselesini el aldığımızdır.

- Virüsün son tımanışından sonra bir çok yerde yarı yarıya düşüş sağladık.

Tünelin ucunda ışık görüldü

- Aşı için önümüzdeki 2-3 aylık zaman kaldığı da düşünülürse tünelin ucu ve ışık göründü

- Bazıları bu tünelden hiç emek vermeden sadece konuşarak çıkmak istiyorlar.

- Bu yolun emekçilerinin cevap hakkı vardır. Bu tedbirlere uyan devletine güvenenlerin de hakkıdır. Her şeyden önce kelimeleri doğru kullanmakta önemlidir.

Ölüm sayılarındaki iddialar

Ölüm bildiriminde kullanılan form yeni değil, 2013'ten beri kullanılıyor. Ölüm sayılarıyla skor arayışında olanlar var. 

- Ağır hasta tanımı nedir? Kovid-19'un viral solunum yolu enfeksiyonun ötesine geçip sistemik hastalık halini alması, ve hastayı dış desteğe ihtiyaç durumuna getirmesi durumunda hastayı ağır hasta olarak tanımlıyoruz.

- Skor arayışında olanlar sayıyı gerçekten yüksek göstermeye çalışanlar neye dayanak arıyor. Türkiye'de ölüm bilgileri 2 kaynakta toplanmaktadır. Biri Belediyelerimizin defin sayılardır. Diğeri Türkiye İstatistik Kurumu'dur.

- Ölüm bildiriminde kullanılan form yeni değildir. 2013'ten beri kullanılmaktadır.

- Bu belgede önemli olan 2 yerdir. Biri ölüm şekli diğeri ise ölüm nedenidir. Hastalığa bağlı doğal ölümün izahı için bulaşıcı hastalık açıklaması da eklenmiştir.

- Kayıtlar bu yıl 10'da 1'nin ölümün bulaşıcı hastalık şeklinde olduğunu göstermektedir. Buradan kovid-19 ölüm sayıları anlaşılmaz.

- Her vaka, hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor.

- Bulaşıcı hastalığın sadece korona olduğunu sanıyorsa yanılıyor. Defin sonrası alınan kesin ölüm raporunda hastanın onaylanmış ölüm nedeni bu hanede yer almaktadır.

- Vefat sayılarına ilişkin yanıltıcı iddialar bazı Belediyelerin açıklamalarına dayanıyor.

- Belediyelerin e-devlet veri tabanında yer alan mezarlık bilgi sisteminde söz konusu ildeki defin sayısı yer alır. Defin raporu ise kişilerin öldüğü ilde verilir.

- Devletin ve salgınla mücadelenin itibarını zedelemeye çalışan kendi itibarını zedeler.

- TÜİK verilerine göre geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında ölüm sayısı 329 bin 274'tür.  Şu ana dek korona kaynaklı ölümler dahil 339 bin 26 ölüm gerçekleşmiştir.

- Kovid-19 kaynaklı tespit edilmiş ölümlerin sayısı ise 8 bin 62'dir. Daha az ve ya daha fazla değildir. Ölüm nedenleri TÜİK tarafından Dünya standart sınıflamasına göre yayınlanır.

-Son 3 hafta içinde yapılan bölgesel mücadelenin sonuçlarını gördük.

- Geçtiğimiz haftalarda, Diyarbakır, Van, İzmir'e değerlendirme ziyaretleri yapmıştık. Toplam 23 ilimizin sağlık alt yapısını ve yürütülen faaliyetlerin detaylı araştırmasını yapmış olduk.

- En fazla dikkat çeken yer Ankara'ydı. Ankara'da hasta sayısı son 2 hafta içinde yarı yarıya azaldı.


Koronavirüs tablosu 

- Tabloya ilave bir sütün daha konuldu. 

- Bugünkü  hasta sayısı 1.391. Vefat eden sayısı ise 65 

 

"Aşı çalışmaları denemelerin çok ötesine geçti"

- 3'er kişiden oluşan 780 kişi sahada. Sadece Ankara için söylüyorum. Bu tedbirlerle son 10 gün içinde günlük hasta sayısı %60'ya yakın azaldı.

- Aşıyla ilgili gelişmeler üzerinde duramıyorum fakat denemelerin çok ötesine geçtiğini söyleyebilirim.  Bağlantılı olduğumuz ülkeler aşıdan yanıt aldıklarını rapor etmektedir.

"Hayvan deneyleri büyük ölçüde tamamlandı"

- 13 yerli çalışmamız var. Hayvan deneyleri büyük ölçüde tamamlanmıştır. Çok yakında kendi aşımızın üretimine başlayacağımıza inanıyorum. 

- Bundan sonraki dönemde bizim daha çok sahada yoğun filyasyon takibi yapmamız, aile ekibimizin devrede olmamız. Sağlık sistemimizin kuruluşlarımızın hasta takibini yapabiliyor olmamız nedeniyle eklendi.

- Şu dönemde daha çok yaygın takip yapmak istiyoruz. Dünyada yapılmayan filyasyonu daha etkin hale getirerek erken dönemde daha çok test yapan bir yaklaşımının pandemi de sonuç alacağımıza inanıyoruz.

- Test sayımızı 200 bin rakamlarına çıkarmak istiyoruz. En sağda olan sütunda yine aynı bilgileri içeren.

- Toplam test sayımız 10 milyonu geçmiş durumda.

-Nisan ayında %30 oranına yakın olan zatürre oranı %5 oranına düşmüş oldu. Bu oran düşmeseydi sağlık kuruluşlarımızdaki yük 5 kat daha fazla olacaktı. Erken dönemde tedavi yöntemimiz sayesinde bu durumdayız.

- Vaka sayısını ve zatürre oranını gösteriyor. Her bir daire bir ili gösteriyor. Yukarı doğru çıktığında hasta sayısının arttığını gösteren bir tablo.

- Burada ne kadar sol alttaki kareye doğru yerleşim olursa zatürre ve vaka oranının düştüğünü gösteriyor.

Yatak doluluk oranları

- Türkiye'de yatak doluluk oranları, burada yatak doluluk oranlarını verdiğimiz de 234 bin yataktan bahsediyoruz.

- Yoğun bakım doluluk oranı derken yatak sayımız 40 bin 850'den bahsediyoruz. 12 bine yakın yoğun bakım yatağının boş olduğunu bununda %38.7'nin karşılığı olduğunu hasta sayımızın bin beş yüzlerde olduğu görülüyor.

- Ankara'da vaka sayısı %24.8 oranında düştü. 3 hafta öncesine göre düşüş ise %60'larda. İzmir'de vaka sayısı %26 oranında düştü.

"Akıllı bileklik uygulamasını zorunlu olmadıkça kullanmaktan yana değiliz"

- Akıllı bileklik ile ilgili geçen haftalarda bahsetmiştim. Uygulamayı zorunlu olmadıkça kullanmaktan yana değiliz.

- Bununla ilgili bir yazılım yapıldı belli bir noktaya gelinmiş oldu. Sabit bir yere takılabilin, mesafeyi bizim ayarlayabildiğimiz olduğu, birden fazla kişinin de takip edilebilir olduğu, o mesafenin aşıldığında uyarı sistemiyle devreye giren bir uygulamaya çalışıldı ve yapıldı.

- Herkese bileklik tarzında değil, daha çok evde izole edilmesinde sorun yaşadığımız kişilerde uygulamak istiyoruz.

Okullar

- Şu ana kadar hazırlık ve 1. sınıflarla ilgili ciddi bir sorun yaşamadık.

- Pazartesi günü Kabine toplantısında da bilim kurulunun önerisi gündeme alınmış olur.

- Önümüzdeki haftalar bilim kurulunun düşündüğü, 2 sınıflar, 8. sınıflar ve 12 sınıflar için önerisi var. Karar aşamasına gelirse zaten açıklanmış olur.

"Bağışıklık durumunda aradaki farkı görmek istiyoruz"

- PCR yöntemiyle bir çalışma yapılmıştı. O dönemde rakamları açıklamıştık.

- Aradan 2 ay zaman geçti. Biz bu çalışmayı yeniden tekrarlama kararı aldık.

- Gelecek hafta başlanmış olur. Bağışıklık durumunda aradaki farkı görmek istiyoruz.

Sağlık çalışanlarına ödeme 

- Son derece talihsiz buluyorum. Burada kast edilen hizmetliler sınıfı var. Yardımcı hizmetlilerin ek ödemeleri düşük.

- Bahçivan da var berber de var. Yani vefat edenleri yıkayan kişilerle ilgili yapılan bir uygulamaydı.

- Burada da yüzde yüz gibi görünen ortalama 100 -200 liradan bahsediyoruz.

Seyircili maç olmama önerimiz olmuştu

- Salgının şu döneminde seyircili olmaması yönünde bir önerimiz olmuştu.

- Daha sonra localardan başlamak üzere önerilerimiz olabilir.

Günlük vakalar daha fazla iddiaları

- Belgenin üzerine iddia edilen evrakla ilgili üzerinde bir tarih yok. Hangi tarih aralığında alındığına dair bir not yok. Bizim kullandığımız programda böyle bir arayüz yok.

- 10 Eylül için yapılan test sayısı ise 112 binlerde. 152 bin olduğu söyleniyor. Neresinden bakıp yorum yapacaksınız? Salgının seyrinde yapılan mücadele son derece önemli.

- Biz sahada tespit edilen herkesi özellikle filyasyonunu yapıyoruz. Herhangi bir vatandaşımızı gizleyerek temaslı takibini yapmıyoruz.

- Bunun dışında bütün vakalar ayrıca güvenlikli alan oluşturma noktasında devrede olan HES sistemimizin içinde. Yani bütün vakalar HES'in içinde.

- Vakayı gizleyerek filyasyonu önleyebilir misiniz? Eğer denilen şekilde olmuş olsa idi bu dönemde bu kadar vakanın iddia edildiği ortamda hastanelerimizdeki yatak doluluk oranlarımız niye %50'lerin altında?

- Yoğun bakımlardaki doluluk oranlarımız niye %66'larda. Tablodaki bütün veriler doğrudur. Bu yapılan mücadelede hiçbir şey gizlenemez