Bartın Amasra'da maden ocağında patlama! 41 madenci hayatını kaybetti! Bakan Koca yaralıların sağlık durumunu açıkladı: 5 madencinin durumu ciddi!

Bartın'da maden ocağında patlama meydana geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan maden bölgesinde yaptığı açıklamada hayatını kaybedenlerin sayısının 41'e ulaştığını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da tedavi gören 6 hastadan 5'inin durumunun ciddi olduğunu belirtti.

Bartın'da Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında patlama meydana geldi. Patlamada 41 madenci hayatını kaybetti. 

23.05 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taziye mesajlarına teşekkür
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın'ın Amasra ilçesinde maden ocağında meydana gelen patlama nedeniyle taziye ve geçmiş olsun mesajlarını ileten devletlere ilişkin paylaşımda bulundu.

21.30 Bakan Soylu'dan taziye ziyareti
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı paylaşımda "Bartın Amasra'da yaşanan elîm maden kazasında hayatını kaybeden hemşehrilerimiz; Burçin Saban'ın Gürpınar Köyü'ndeki, Emrah Kaval'ın Aladağ Mahallesi'ndeki evlerine taziye ziyaretinde bulunduk." sözlerine yer verdi.

20.20 Bakan Koca: İstanbul'da 6 hastamız var. 5'inin durumu ciddi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bartın'daki maden ocağındaki patlama sonrası Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi'ne sevk edilen yaralılar hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca "Bartın'da şu an takip edilen 3 hastamız var. 2 veya 3 gün içerisinde tabucu edebiliriz. Erken saatlerde durumu ciddi olan 6 hastamızı 5'i yanık hastası 1 hastamız zehirlenme nedeniyle hızla uçak ambulansla yanık merkezine getirdik. Değerlendirmelerimizi yaptık. 6 hastamızın 5'inin durumu ciddi, solunum cihazına bağlı. Yanık yüzdeleri yüzde 65-80 arası değişmekte. Bir hastamızın nakli yapıldığında kalbi durduğu ve canlandırdığımız bir hastamızdı. Düne göre iyi ama ciddiyetini koruyor. İlk 4 günün kritik olduğunu, arkadaşlarımızın hassasiyetler takip ettiklerini söyleyebilirim. Ben ve sayın Cumhurbaşkanımız her hastamızı yakınen takip ediyor. Önümüzdeki 3-4 günün yakın takiple seyirlerini görmemiz gerekecek. Tekrar milletimizin başı sağolsun. Karbonmonoksit zehirlenmesi olan hastamız solunum cihazına bağlı değil. Kendisiyle konuştum ama önümüzdeki günlerde tedaviye cevabıyla görülecek." dedi. 


19.00
 Yaralıların İstanbul'da tedavisi devam ediyor.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Bartın Amasra'daki maden ocağında meydana gelen patlamada yaralanan 6 işçimizin tedavileri Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanemizde devam ediyor. Yaralı madencilerimize Allah'tan acil şifalar diliyorum. 

17.00 Bartın'da arama kurtarma çalışmaları tamamlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın’da dün akşamdan beri devam eden arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

15:10 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Can kaybı 41'e yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bartın'da yaptığı açıklamada "Şu anki önceliğimiz işçilerimize ulaşmaktı. 41'inci işçimize ulaştık. O da rahmetli olmuş. Merhumlarımızın sayısı böylece 41 oldu. Hepsine Allah'tan rahmet diliyoruz" dedi.

14:25 Cumhurbaşkanı Erdoğan incelemelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bartın'da maden faciasının yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu.

11.40 Bakan Soylu açıklama

Türkiye'de bu mesleği yapan bütün madencilerimizin hem gözleri hem kulakları hem bütün kalbi buradaydı. Türkiye'nin birçok yerinden bütün kurumlarımız hem AFAD'dan UMKE'ye Kızılay'a kadar tüm kurumlarımız, ambulans uçaklarından buradaki tüm sağlık personelimize kadar herkes seferber oldu.

Arzu ederdik ki karşımızda hiçbir kaybımız olmadan sizlere bu açıklamayı yapabilelim. Ancak çalışmalarda hakiketen 300-350 metre yerin altında büyük bir seferberlik sarf edildi.

Mümkün olduğunda sizleri doğru bilgilendirmeye çalıştık. Sabah saat 07.30 itibariyle gece yaptığımız 26 şehidimizin açıklamasından sonra 14 şehidimize daha ulaştık. Yani 40 şehidimize ulaşmış olduk.

Kahraman madencilerimiz büyük bir fedakarlık ortaya koydular, hepsine minnettarız. 40 şehidimizi çıkarıp buradan hastanelere ulaştırdık. 11 yaralımız da hastanelerde, 6'sı İstanbul'da, 5'inin 3'ü Bartın Devlet 2'si ise özel hastanede.  Birisi taburcu oldu.

110 madencimizden 58 madencimiz de kimisi kendi imkanlarıyla büyük bir bölümü de kurtarılmış oldu. Bir madencimizle ilgili belirsizliğimiz var. Arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 40 madencimizin de kimliği belirlendi. 26 şehidimizin kimliği ifade etmiştik. Biraz sonra da şehidimizin kimliğini de kamuoyuyla paylaşacağız.

Ailelerle beraber buradaydık. Ateş düştüğü yeri yakar, büyük acıları oldu. Mesai arkadaşlarının büyük acıları oldu. Hem milletimize hem ailelerine hem mesai arkadaşlarına hem de tüm madencilerimize, ülkemize sabır versin. Baş sağlığı diliyoruz.

Bütün yargı mekanizması da sabaha kadar hem teşhis hem olayın soruşturulmasıyla ilgili tüm çalışmaları yaptılar. Onlara da teşekkür etmek isteriz. Kolaylaştırıcı işlemler ortaya koydular.

Kıymetli Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın bazen kendilerinin aramasıyla bazen bizim aramamızla bilgi verdik. Biraz sonra da Bartın'ımıza bilgi almak için taziyelerde bulunmak için intikal edecekler. Tekrar başsağlığı diliyoruz. Allah milletimizi bir daha böyle bir elim olayla karşı karşıya bırakmasın."

Bakan Fatih Dönmez: Çok trajik üzüntülü hadiseler yaşandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise yaptığı açıklamada,"Arama kurtarma çalışmalarında hemen hemen sona yaklaşmış durumdayız. Arama kurtarma çalışmalarını başta TTK'nın ekipleri yaptı.

Kendi arkadaşlarını kurtarmak için elinden geleni yaptı. Çok trajik üzüntülü hadiseler de yaşandı. O arkadaşların bir arkadaşını canlı çıkarması sonucu sevincini de birlikte yaşadık. Aşağıda ekiplerimiz gerekli kontrolleri yapıyorlar.

Belirsizliğini koruyan 1 arkadaşımızı da arama çalışmaları devam ediyor. Yangın kontrol altına alındı ve sabah saatlerinde ekiplerimiz 14 kardeşimizi oradan çıkardılar. Şu anda biz kuyu başındayız. Bu olay buradan 350 metre derinlikte oldu. Yürüyerek bile oradan buraya 45-50 dakikadan erken gelme şansınız yok.

Çalışmaya katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bizim için üzüntülü taraf da 3 hafta önce burada biz Türk-İş Başkanımızla beraberdik kardeşlerimizle, helalleştik ama arkasını getiremedik. İnşallah Rabbim bize bu acıları tekrar yaşatmaz." dedi.

06:26 Can kaybı 28'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Bartın'daki patlama sebebiyle can kayıplarımızın sayısı 28’e ulaştı. İstanbul’da 6, Bartın’da 5 olmak üzere toplam 11 hastamızın tedavisi için gereken her şey yapılıyor" ifadelerini kullandı.

06.00 İki bakan kameralar karşısına geçti, son durumu açıkladı

Bartın'daki maden ocağı patlaması sonrası olay yerinde incelemelerde bulanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu şunları söyledi:

Dün akşam saat 18:15 sularında maalesef bulunduğumuz alandaki işletmede bir patlama meydana geldi ve ardından hem Bartın Valimiz hem sayın milletvekilimiz ve buradaki bütün arkadaşlarımız buraya intikal ettiler. O andan itibaren de tüm Türkiye burada nasıl bir patlama olduğunu ve sonuçlarının ne olduğunu duymaya başladı. Ülkemizin başı sağolsun, Bartınımıza geçmiş olsun. Tüm madencilerimize geçmiş olsun ve baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. İlk açıklamamızda 110 madencimizin çalıştığını ifade etmiştik. Kritik yerde 49 madencimizin çalıştığını söylemiştik

Ortak çalışmayla gelişmeleri de sizinle paylaşmıştık. Şimdi de son durumu paylaşmak için karşınızdayız. 110 çalışanımızdan 26 madenci kardeşimiz şehit oldu. Allah rahmet eylesin. 6'sı Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçaklarıyla birlikte İstanbul'a götürüldü. Yaralı bir şekilde orada tedavi görüyor. 5'i şu anda Bartın'da tedavi görüyor.

Bu patlamadan hemen sonra sağ çıkan ve kurtarılan toplam 58 madencimiz var. Şu anda aşağıda değerlendirdiğimiz, arama kurtarmayla kurtarılmaya çalışılan 15 madencimiz var.

Bakan soylu hayatın kaybedenlerin isimlerini açıkladı

Sağlık Bakanlığı'nın bütün ekipleri ve bütün kurumlarımızın ekipleri buradaydılar. Vefat eden kardeşlerimizin isimlerini de söyleyeceğim. Aziz Köse, Berkay Pınarcıoğlu, Emrah Kaval, Enes Aydın, Ercan Akdeniz, Fikret Kansız, Gökhan Mercan, Murat Ergin, Rahman Özçelik, Ramazan Özer, Selçuk Ayvaz, Serkan Nakaş, Yener Saygın, Mehmet Kara, Rasim Bulut, Murat Öztan, Serhat Kahraman, Suat Demirkıran, Yasin Çelek, Burhan Altun, Emrah Kaya.

"Şehitlerimize allah'tan rahmet diliyorum"

Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Ailelerine sabır diliyoruz. Kurtarılmayı beklenen ailelere de sabır diliyoruz. Bütün milletimize de baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Büyük bir üzüntü içinde olduğumuzu söylemek isterim. Allah bu tip olaylarla bizi bir daha karşı karşıya bırakmasın. Arama-kurtarma çalışmalarında umutlu bir Haber bekliyoruz.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de şöyle konuştu:

Öncelikle kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Bartın'a ve tüm yöreye baş sağlığı diliyorum. Olayı haber alır almaz sayın İçişleri Bakanımızla İstanbul'da resmi heyette birlikteydik. Haber alır almaz buraya intikal ettik. Bu bölgeye yakın olan müesseselerimizde diğer arama kurtarma ekipleri de çalışmalara destek vermişlerdir. Bizim ilk değerlendirmelerimiz şunu gösteriyor; patlama anıyla birlikte oluşan yüksek basınç ve sıcaklıkla arkadaşlarımızın bir kısmını maalesef kaybetmiş olduk. 15 arkadaşımızı aramalar hala devam ediyor. Bir galeride bir yangın söz konusu. Yangın ve orada oluşan karbonmonoksitin etkisini azaltmaya çalışıyorlar. Sabırla beklemek durumundayız.

Ben tekrar şehitlerimize rahmet diliyorum. 15 kişinin nerede olduğuna ilişkin tahminlerimiz var. Yerlerini biliyoruz. 10, 11 tanesi yangının devam ettiği bölgede, çok büyük bir yangın değil fakat güvenli şekilde oraya gitmek için yangının berteraf edilmesi gerekiyor. Bazı bölgelerde kısmi göçükler var. Diğer işçilerimizin o bölgede yer aldığını düşünüyoruz.

Bartın Valiliği'nden açıklama

Bartın Valiliği'nden yapılan açıklamada "Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesine ait maden ocağında saat 18.15 sularında eksi 300 kotunda meydana gelen kazada şimdiye kadar 36 maden işçimiz kaza alanından çıkarılmıştır. 5 işçimizin tedavisi İlimizdeki hastanelerde devam etmektedir. Hayatını kaybeden madenci kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan programını iptal ederek Bartın'a gidiyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın'ın Amasra ilçesinde maden ocağında meydana gelen patlama sebebiyle yarınki Diyarbakır programını iptal etti. Erdoğan, Diyarbakır programını ileri bir tarihe erteledi. Erdoğan, Bartın’a giderek kurtarma çalışmalarını yerinde koordine edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amasra'daki maden kazasını yakından takip ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden kazasıyla ilgili süreci ve tüm kurumların katıldığı çalışmaların koordinasyonunu yakından takip ettiği bildirildi. Cumhurbaşkanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın ilimizin Amasra ilçesinde meydana gelen maden ocağı patlaması ile ilgili süreci ve tüm kurumların katıldığı çalışmaların koordinasyonunu yakından takip etmektedir. Maden ocağı patlaması sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla bölgeye intikal etmiştir" ifadelerine yer verildi.

 

"Eksi 300 kotunda patlama meydana geldi"

Bartın Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Amasra Taşkömürü İşletme Müessesinde saat 18.15 sularında -300 kotunda henüz nedeni belli olmayan kısmi bir patlama meydana gelmiştir. Olay yerine tüm ekiplerimiz seferber edilerek gerekli çalışmalar başlanmıştır" denildi.

Bartın Amasra'da maden ocağında patlama! 41 madenci hayatını kaybetti! Bakan Koca yaralıların sağlık durumunu açıkladı: 5 madencinin durumu ciddi! - Resim : 3

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır'dan tv100'e özel açıklama

Maden ocağındaki patlamayla ilgili tv100 canlı yayınına bağlanan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, “Yeraltında patlama anında orada olan arkadaşlarımızın dışında sürekli yardımcı ekipleri yardımcı olmak üzere giriyorlar. İçerideki sayı şu an 100’ün üzerinde denilebilir. Sürekli inen ve çıkan arkadaşlarımız var. O yüzden sayılarda değişkenlik olması gayet doğal. Bizde tüm birimlerimizle alandayız. Hem kurtarma ekipleri hem madenci kardeşleri sürekli girip çıkıyorlar. Asansör çalışmaya devam ediyor, çıkan arkadaşlarımız naklediliyor” dedi. Başkan Çakır ayrıca, patlamanın meydana geldiği saatte 87 işçinin madende olduğunu söyledi.

Kızılay: Bölgeye kan sevkiyatı yapıldı
Kızılay'dan olayla ilgili yapılan açıklamada, "Bartın maden ocağında meydana gelen patlama akabinde olası kan ve plazma ihtiyacına karşı Bartın ve çevre illerde bulunan hastanelere kan sevkiyatı yapılmıştır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz" dendi.

Ocaktan işçi çıkarıldı
Bartın Valisi Nurtaç Arslan, patlamanın meydana geldiği TTK Amasra Müessese Müdürlüğü’ne geldi. Vali Arslan, "Kim çıktı aşağıdan? Durum nedir?" diyerek maden ocağından çıkan işçi ile konuştu.

Bartın Amasra'da maden ocağında patlama! 41 madenci hayatını kaybetti! Bakan Koca yaralıların sağlık durumunu açıkladı: 5 madencinin durumu ciddi! - Resim : 4

Patlamayı haber alan çalışanların yakınları ise maden ocağına geldi. Çalışmalar sırasında bazı işçiler ocaktan çıkarıldı. Mahsur kalan işçilerin kurtarılması için çalışmalar sürdürülüyor.

"Kendi imkanlarımla çıktım"
Maden ocağından çıkan işçi, “Hiçbir şey bilmiyoruz. Toz-duman oldu, ne olduğunu bilmiyoruz, gözükmedi. Kendi imkanlarımla çıktım. Patlama büyük ihtimalle de tam olarak, yani biz biraz geride olduğumuzdan dolayı sadece basınç oldu. Basınçtan dolayı toz kütlesi oldu, göz gözü görmedi” dedi.

Bartın Amasra'da maden ocağında patlama! 41 madenci hayatını kaybetti! Bakan Koca yaralıların sağlık durumunu açıkladı: 5 madencinin durumu ciddi! - Resim : 5

Başkan Recai Çakır'dan ilk açıklama
Canlı yayına bağlanan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır yeraltındaki 87 işçiden 6'sının hareketsiz göründüğünü aktardı. Çakır, 11 işçinin madenden çıkartıldığını duyurdu.

3 savcı görevlendirildi
Amasra'daki maden kazasına soruşturma Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı, maden ocağında yaşanan patlamayla ilgili soruşturma başlattı. Olayla ilgili 3 savcı görevlendirildi.

AFAD'dan takviye ekip
AFAD, patlamanın üzerine takviye ekip gönderdi. AFAD'dan yapılan açıklamada, Amasra Taşkömürü İşletmesi'nde henüz belli olmayan bir nedenle patlama meydana geldiği belirtildi.

CHP heyeti yola çıktı
5 milletvekilinden oluşan CHP heyeti, maden ocağında patlamanın yaşandığı Bartın Amasra'ya gitmek üzere yola çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın'ın yanı sıra CHP heyetinde Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Zonguldak milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz da yer aldı. CHP heyeti, Amasra'daki maden ocağında yaşanan patlamanın ardından gelişmeleri yerinde takip edecek.

MHP heyeti bölgeye gidiyor
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin talimatlarıyla, Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Sadir Durmaz patlamanın yaşandığı bölgeye gidiyor.

Bartın Amasra'da maden ocağında patlama! 41 madenci hayatını kaybetti! Bakan Koca yaralıların sağlık durumunu açıkladı: 5 madencinin durumu ciddi! - Resim : 6

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan açıklama: Devletimiz tüm imkan ve kabiliyetlerini seferber etmiştir
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bartın'ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde yeraltında meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yaptı. Twitter hesabından açıklama yapan Bakan Bozdağ, "Amasra'da maden ocağındaki patlama sebebiyle yaralanan ve madende mahsur kalan işçilerimize/ailelerine büyük geçmiş olsun. Yaralı işçilerimize acil şifalar diliyorum. Madende mahsur kalan işçilerimize ulaşmak, onları sağ ve salimen kurtarmak için çalışmalar devam etmektedir. Devletimiz, tüm imkan ve kabiliyetlerini seferber etmiştir. Madende mahsur kalan işçilerimizin sağ ve salimen kurtarılması hepimizin en büyük dileğidir. Patlamayla ilgi Amasra Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştır. Hadise bütün boyutlarıyla soruşturulacaktır" ifadelerini kullandı. Amasra’da maden ocağındaki patlama sebebiyle yaralanan ve madende mahsur kalan işçilerimize/ailelerine büyük geçmiş olsun.


Yaralı işçilerimize acil şifalar diliyorum.

Madende mahsur kalan işçilerimize ulaşmak, onları sağ ve salimen kurtarmak için çalışmalar devam etmektedir

— Bekir Bozdağ (@bybekirbozdag) October 14, 2022