Cemal Kaşıkçı cinayetinde 5 kişiye idam

İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı davasında 5 sanık hakkında idam kararı verildi.

Cemal Kaşıkçı cinayetinde 5 kişiye idam

Suudi Arabistan Başsavcılığı, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülmesi sonrası açılan davada beş kişiye idam cezası verildiğini açıkladı. Üç kişiye de toplamda 24 yıl hapis cezası verildi.

Savcılık, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın sağ kolu olan ve Türkiye’nin cinayetin baş sorumlularından biri olarak gördüğü Suud el Kahtani’nin ise serbest bırakıldığını açıkladı. Buna göre Kahtani, hakkında soruşturma açılmasına rağmen suçlu bulunmadı ve serbest bırakıldı.

Yine cinayetin baş şüphelilerinden biri olarak görüşen Suudi Arabistan istihbarat başkan yardımcısı Ahmed el Asiri de delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

Suudi Arabistan Başsavcılığı, Kaşıkçı cinayetinde parmağı olan Suudi Arabistan'ın eski İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'ye suçlama yöneltmedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı, "Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında Suudi Arabistan’da mahkeme tarafından açıklanan karar beklentileri karşılamaktan uzaktır" açıklamasında bulundu.