Kısa çalışma ödeneğinde flaş gelişme!

Yaklaşık 1 milyon 700 bin işçinin faydalandığı kıs çalışma ödeneği için karar zamanı geldi. Bu hafta içerisinde kısa çalışma ödeneği için yeni karar verilecek. Karar ile eylül ayında uzayıp uzamayacağı belli olacak. İşçi ve işveren temsilcilerinin görüşleri şu şekilde...

Halen bir milyon 700 bin çalışanın ücretini aldığı kısa çalışma uygulaması için karar haftası geldi. Bu hafta içinde alınacak kararla, kısa çalışma uygulamasının eylül ayı içinde hangi şartlarda uzatılacağı belirlenecek. İşçi ve işveren temsilcileri ise, uygulamanın 2020 yılı sonuna kadar uzatılmasını istedi.

Temmuz ayı sonunda Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, kısa çalışma uygulaması bir ay daha uzatılmıştı. Meclis kapanmadan yapılan yasa değişikliği kapsamında, kısa çalışma uygulamasının sektörel veya genel olarak uzatılması mümkün bulunuyor.

Ancak son uzatma kararında sektörel ayrım yapılmamış ve genel olarak işverenlere bu imkandan yararlanma hakkı tanınmıştı. Yeni alınacak kararla ise, Eylül ayında kısa çalışma uygulamanın şartları belirlenecek.

Bunun için sektörlerden ve bakanlıklardan görüşler alınmaya başlandı. Talepler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda toplanıyor ve buna göre karar alınacak.