Ziraat Bankası'ndan bir kredi desteği daha

Son dakika haberine göre; Ziraat Bankası, çiftçilerin birikmiş tarımsal elektrik ve su borçlarını ödeyebilmeleri amacıyla sabit faizli ve 36 ay vadeli yeni kredi ürününü uygulamaya koydu.

Google Haberlere Abone ol

Ziraat Bankası, çiftçilerin tarımsal faaliyetlerinde kullandıkları elektrik ve su nedeniyle biriken borçlarını uygun koşullarda ödeyebilmelerine imkan sağlayacak yeni bir kredi uygulaması başlattı. Kredi ile halen tarımsal üretim yapan ve resmi aboneliği olan çiftçiler, birikmiş tarımsal elektrik ve sulama borçlarını kapatacak ve borçlarını bankaya 36 ay vadeli olarak ödeyebilecek. Böylece, bir yandan üreticilerin birikmiş borçlarını daha makul bir sürede ödemelerine imkan verilecek, bir yandan da tarımsal üretim faaliyetlerinin aksamadan sürdürülmesine katkı sağlanacak.

Bilindiği üzere, Ziraat Bankası'nın tarım kredisi uygulamalarında, üreticilerin elektrik ve sulama giderlerini karşılayabilmeleri için kredi kullandırılıyor. Ancak, üreticilerin bu tür ödemelerini zaman zaman aksatmaları, elektrik ve sulama borçlarının birikmesine, geciken veya ödenmeyen borçlar nedeniyle su kullanımının yasal olarak engellenmesi de üretimde aksamalara neden olabiliyor.

Krediden yararlanabilmek için üreticilerin kendi adına elektrik ve su aboneliğinin bulunması ve tarımsal üretim faaliyetinin devam etmesi gerekiyor. Bu şartları taşıyan üreticiler, aboneliklerinin bulunduğu kurumdan/şirketten borç kapama tutarını gösteren bir yazı ile çalıştıkları Ziraat Bankası Şubesi'ne müracaat edebilecekler. Banka gerekli çalışmaları yaparak kredi limitini belirleyecek. Kredi üreticiye ödenmeyecek, doğrudan ilgili şirketin hesabına aktarılarak birikmiş borçların kapanması sağlanacak.

Bu kredi ile tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin ve gıda arzı güvenliğinin her zamankinden daha ön plana çıktığı pandemi sürecinde, tarımsal üretimin belirtilen gerekçelerle aksamaması ve üreticilerin birikmiş tarımsal elektrik ve sulama borçlarının makul bir süreye yayılarak ödenmesinin sağlanmasını hedeflediklerini belirten Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, "Çiftçilerimize güçlü şekilde finansal destek vermeye devam ediyoruz. Bu kredi ile çiftçilerimiz birikmiş tarımsal elektrik ve sulama borçlarını tek seferde kapatacak; buna ilişkin kredi borçlarını uygun bir faiz oranı ile 36 aylık süre içinde ödeyebilecekler. Kredinin faiz oranı vade boyunca sabit olacak. Üreticimiz krediyi çekerken ne kadar geri ödeme yapacağını da bilecek. Kredi ödeme dönemleri, üreticilerimizin hasat ve gelir elde etme dönemine uyumlu olarak belirlenecek. Hedefimiz, üreticilerimizin elektrik ve su borçları nedeniyle "elektriğim, suyum kesilir mi" endişesi duymadan üretimlerine devam etmelerine katkı sağlamak" dedi.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.21 0.0107%
GBP/USD 1.41 -0.0141%
USD/JPY 110.07 0.0181%
USD/CHF 0.90 0%
AUD/USD 0.77 0.013%
USD/CAD 1.22 -0.041%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,442.56 -0.80%
ALTIN 511.64 0.03%
DOLAR 8.58 0.05%
EURO 10.41 0.01%
BRENT 74.38 -0.11%