Son dakika! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Son dakika haberine göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasaların günlerdir merakla beklediği politika faizi kararını açıkladı. TCMB 1 hafta vadeli repo faizi oranını beklentiler doğrultusunda yüzde 14'te sabit tuttu.

Merkez faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasaların günlerdir merakla beklediği politika faizi kararını açıkladı.

TCMB açıklamasında, "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir" denildi.

Beklenti faizin yüzde 14'te sabit tutulması yönündeydi.

Son olarak Kasım ve Aralık aylarında 100'er baz puan faiz indirimi yapılmıştı. Merkez faiz oranlarını Ocak ve Şubat ayında sabit tutma kararı aldı.

Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin açıklamasında, "Salgında varyantlar ve artan jeopolitik riskler, küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizliklerin artmasına yol açmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviye uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını halen sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Büyüme oranlarına ilişkin fikir veren kapasite kullanım oranlarına ilişkin de "Kapasite kullanım seviyeleri ve diğer öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin, dış talebin de olumlu etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinin 2022 yılında fazla vermesi öngörülmektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin güçlenerek devam etmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kurul, bu hedefe ulaşmak için uzun vadeli Türk lirası yatırım kredilerinin önemli bir rol oynayacağını değerlendirmektedir" dendi.