Son dakika | MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu’ndan Ali Koç hakkında suç duyurusu! O sözler sonrası harekete geçti

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet İbanoğlu, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un kendisi hakkında sarf ettiği sözler için harekete geçti. İbanoğlu, Koç’un kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Son dakika | MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu’ndan Ali Koç hakkında suç duyurusu! O sözler sonrası harekete geçti

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sarı-lacivertli kulübün Yüksek Divan Kurulu Kasım Ayı Olağan Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet İbanoğlu hakkında sert sözler kullanmıştı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İbanoğlu, Ali Koç’un kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

İBANOĞLU'NUN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan Avukat Yusuf Garip, şunları belirtti:
“Müvekkilimiz Ahmet İbanoğlu, 15.07.2023 tarihinden itibaren Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Bu göreve gelmeden önce de 46 yılı aşkın süre kamu hizmeti görevinde bulunmuştur. Ayrıca 42 yılını aralıksız bir şekilde futbol hakemliği camiası içerisinde geçirmiştir. Görev süresi boyunca da hiçbir kişiye, gruba ya da kuruma yakınlık göstermemiş, mesleğinin getirdiği tüm yükümlülükleri özenle ve titizlikle yerine getirmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı olarak da göreve geldiği günden bugüne spor hukukunu, futbol federasyonu kurallarını, tüm ilgili mevzuatlarını, ilke kararlarını, tebliğlerini, genelgelerini ve bugüne kadar uygulanmış teamüllerini uygulayarak görevini son derece tarafsız, adil, şeffaf ve titizlikle yürütmüş ve yürütmeye de devam etmektedir.”

“ALENEN HAKARETLERDE BULUNMUŞTUR”

Ali Koç’un açıklamalarında alenen hakaretlerde bulunduğunu ifade eden Yusuf Garip açıklamasında, “Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu toplantısında medya önünde, canlı yayında müvekkilimiz Ahmet İbanoğlu'nun hem şahsını hem de yürütmekte olduğu Merkez Hakem Kurulu Başkanlığını hedef alarak, ağır hakaretler içeren sözlerde bulunmuştur. Sözleri ile müvekkilimizin kamuoyu önünde onur, şeref, saygınlığına, kişisel itibarına zarar verecek, küçük düşürücü hakaret içeren sözler söylemiştir. Alenen hakaretlerde bulunmuştur. Hal böyle iken Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç'un, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olmasının, bu ülke kanunları önünde kendisine bir imtiyaz, ayrıcalık, üstünlük sağlamayacağı aşikardır. Kişi, kamuoyu önünde, televizyon ekranlarında, müvekkilimize hakaret ederken bir yandan da beden diline bakıldığında adeta herkese parmak göstermek ve parmak sallamak şeklindeki tavrı ile bu ülkenin üstünlüklü, ayrıcalıklı, imtiyazlı bir ferdi imiş edası ile bu ülke kanunlarını ve insan haklarını, insani değerleri hiçe saymıştır” sözlerine de yer verdi.

"ALENEN HAKARET ETMESİ ALİ KOÇ'UN ÇELİŞKİLİ DURUMUNU KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ"

Avukat Yusuf Garip, Ali Koç’un İbanoğlu hakkında daha önceden olumlu söylemlerle açıklaması bulunduğunu da hatırlatarak, “Keza Ali Koç'un 11 Mart 2022 tarihinde müvekkilimiz Ahmet İbanoğlu'nun henüz Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürü iken bir Fenerbahçe maçında gözlemci olarak görevlendirilip sonrasında gözlemci listesinden çıkarılması hususunda açıklamasına dikkat çekmek istiyorum. Ali Koç, müvekkilimden ‘Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürü olan sayın Ahmet İbanoğlu, Hakem camiası tarafından güvenilirliği ile bilinen bu kişi....’ diye tabir etmiştir. Hakem camiası içerisinde güvenilirliği ile bilindiğini kendisi de vurgulamakta iken işbu şikayete konu olayda kamuoyu önünde müvekkilimize alenen hakaret etmesi Ali Koç'un içerisinde bulunduğu çelişkili durumu, sayın Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

ALİ KOÇ NE NEDİ?

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç şunları söylemişti:

“Şimdi bu bahsettiğim, dikkat edilmesi gereken isimler diye tarif ettiğim isimler vardı ya, Sayın Başkanın programında. Bu isimler her şeyi yapmaya muktedir ve yaptığı şeylerden bir tanesi mobbing! Bugün Türkiye Futbol Federasyonu’nun MHK Başkanı Sayın Ahmet İbanoğlu. Ben dedim ya ‘Yatarken bizi düşünün, ensenizde bizi hissedin’. Bir araştırma yaptık, Denizli’de tanıyanlardan. İyi bir insan, kötü bir insan değil. Ama karakteri zayıf, omurgasız…Bu bir hakaret değil, bu bir bilgi, gerçek. Onun için biz mütemadiyen ‘Türkiye Futbol Federasyonu'na MHK’nın başkanı kim?’ diye soruyoruz. Bu arkadaş mevki, makam seviyor. Onun için de verilen her talimatı yerine getirebilecek potansiyele sahip bir karakteri var diyorum. Bu bir hakaret değil, bir tespit. Gerçi o da Ege bölgesinden, Denizlili, o kişiyi Denizli’de bir araştırdık. O yüzden ben hep soruyorum, ‘Kim bunun başı kardeşim?’ Tabii ki Tolga Özkalfa ortaya çıkıyor. Geçmişte ben ne demiştim? ‘Bir evvelki MHK kötüyse onun en önemli iki adamını sen bu MHK’ye getirdin. Bu iş nasıl olacak? Dolayısıyla bu örgüt, çete demiyoruz, çatı diyelim, ceza yememek için kelimeleri dikkatli seçeceğiz. Ama istediğiniz kadar da verin. Şimdi açıklamayı okumamız lazım. Burada çok dikkatli bir şekilde lütfen, kelimeler o kadar dikkatli seçilmiş, cümleler o kadar dikkatli kurulmuş ki ama her şeyi anlatıyor.”