Sosyal medyada hangi aday önde, hangi parti daha çok ilgi görüyor?

0:00/ 0:00

İnternet birçok şeyi olduğu gibi, seçim propagandalarını da değiştirdi. Eskiden meydanlardaki kalabalıklar seçim sonucuyla ilgili ipucu verirdi, şimdi de sosyal medyadaki hareketlilik, ilgi ve tepki bize daha gerçekçi ipuçları veriyor.

Tabii çok iyi izlemek, değerlendirmek ve analiz etmek kaydıyla.

İşte bunu çok iyi yapan bir internet sitesi yayına girdi: www.siyasetanaliz.com

Site çok büyük ve profesyonel bir data yönetiminin, özellikle Twitter’daki verilerinin analiziyle hazırlanmış. Sonuçlar ilginç.

Sayfada Cumhurbaşkanı adaylarının Twitter’daki performanslarını karşılaştırılıyor.

En çok takipçisi olan ve tweeti en çok görüntülenen lider Recep Tayyip Erdoğan.

Fakat takipçisi en çok artan isim, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu. Kılıçdaroğlu’nun günlük takipçisi 13 bin 886 artıyor. Haftalık artışı 120 bin 191, aylık artışı ise 374 bin 289.

Buna karşılık Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın günlük takipçi artış sayısı 11 bin 522. Haftalık 49 bin 892, aylık 148 bin 420.

Liderlerin yaptıkları paylaşımlarda da sosyal medya ahalisi en çok Kemal Kılıçdaroğlu’nun paylaşımlarına ilgi gösteriyor.

Erdoğan’ın aldığı beğeni 2 milyon 136 bin 67 olurken, Kılıçdaroğlu’nun paylaşımlarına gelen beğeni 3 milyon 150 bin 244.

Erdoğan’ın yaptığı paylaşımların son bir haftada aldığı toplam etkileşim 2 milyon 857 bin 30 olurken, Kılıçdaroğlu’nun elde ettiği etkileşim 3 milyon 662 bin 809.

Hem dört adayın hem partilerin hem de milletvekillerinin sosyal medya performanslarını gerekirse şehir şehir bu siteden görebilirsiniz. Benim sizlere aktardığım birkaç analizin dışında daha çok detay var.

Üç saate bir güncellenen sitede sadece Twitter paylaşımlarının analizlerine yer veriliyor. Hiç kuşkusuz Facebook ve Instagram paylaşımları da analiz edilirse ortaya daha gerçekçi ipuçları çıkar.

Fakat şu ana kadar yapılan analizlere bakacak olursak, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, son düzlüğe rakiplerinin epey önünde girmiş gibi görünüyor.