Sözcü Çelik'ten Fransa'ya sert tepki!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa ile ilgili 'Fransa Libya'da suç işlemiştir ve işlediği suç da oradaki toplu mezarlarla ortaya çıktı' ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Fransa Libya'da suç işlemiştir ve işlediği suç da oradaki toplu mezarlarla ortaya çıktığı için şimdi kendisini bir insan hakları rolüne büründürüp Türkiye'yi suçlama gibisinden suçtan kurtulma telaşıyla söz üretiyor." dedi.

Fransa'nın Türkiye'ye yönelik suçlamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ömer Çelik, "Fransa Libya'da suç işlemiştir ve işlediği suç da oradaki toplu mezarlarla ortaya çıktığı için şimdi kendisini bir insan hakları rolüne büründürüp Türkiye'yi suçlama gibisinden suçtan kurtulma telaşıyla söz üretiyor." diye konuştu.

Çelik, Ruanda'da 1994'te 100 gün içerisinde bir milyon insanın öldürüldüğünü, bunu yapanların Fransa'nın desteklediği hükümet olduğunu hatırlattı.

Devlet arşivlerinden yapılan araştırmalarda çıkan sonuçların Fransa'nın ne olursa olsun Ruanda'yı elinde tutmak için bu insanların katledilmesini teşvik ettiğini gösterdiğine anlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birleşmiş Milletler Serrac hükümetini ulusal meşru hükümet kabul ettiği halde gittiler gayrimeşru olan Hafter'e destek verdiler. Hafter'in 14 ay boyunca orada işlediği zulümler bugün bu toplu mezarlar olarak ortaya çıkıyor. Burada bir insanlık suçu işlenmiştir, 14 ay boyunca Hafter bu insanlık suçunu işlerken, havaalanını bombalarken, bu toplu mezarların işaret ettiği katliamları yaparken Fransa sustu ama fiilen Hafter'e destek verdi, bunu bütün dünya biliyor."

"FRANSA 14 AYDIR NEREDEYDİ"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Hafter'in destekçisi olarak sahneye çıktığını dile getiren Çelik, "Hafter sahadan silindikten sonra Fransa çıkıyor diyor ki 'Biz destek vermedik' ya da Macron 'Putin'i Hafter'e destek vermemesi gerektiği konusunda uyardım' diyor. 14 aydır neredeydi? Hafter defterden silindikten sonra bu yaklaşımı üretiyor." dedi.

Yemen'de birçok insan hakkı ihlali olmasına rağmen savaşan taraflara Fransa'nın silah satmaya devam ettiğini anlatan Çelik, "Hem silah satıyorlar hem de oradaki insan hakları ihlalleri konusunda en çok raporu onlar üretiyorlar, en çok seslerini onlar yükseltiyorlar. Ruanda'da yapılana benzer bir suç ortaya koyulmuştur orada." ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Çelik, şöyle devam etti:

"Toplu mezarların üstünü örtmek için ya da Fransa iç siyasetinde seçim yenilgisinin üstünü örtmek için sürekli olarak çıkıyor Macron, Cumhurbaşkanımızı suçluyor ya da Türkiye Cumhuriyeti'ni bir suç işlemekle itham ediyor. Açık ve net bir şekilde söylüyoruz; Türkiye Cumhuriyeti devleti, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla meşru hükümete destek vermiştir, Libya halkının tamamını gözeten bir politika üretmiştir, burada gayrimeşru işler yapanlara destek veren Fransa'dır. Fransa tehlikeli bir oyun oynuyor Libya'da ve Fransa Libya'da suç işlemiştir."

Fransa Dışişleri Bakanının Türkiye ile ilgili yeni yaptırımlar olabileceğine ilişkin sözlerini aktaran Çelik, "Bu yaklaşımlarla hiçbir sonuç almaları mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti egemen bir devlettir, egemen bir devlet olarak dış politikasına kendisi karar verir. Dış politikada Libya'da verdiğimiz karar meşruiyetin yanında olmuştur." diye konuştu.

Fransa'nın, NATO'nun Fransız gemisi ile ilgili bir konuya ilişkin soruşturma yapmadığını gündeme getirdiğini ve bu nedenle gemilerini çekeceklerini söylediğini anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"NATO'ya verdikleri rapor, ifade ettikleri her şey baştan aşağı yalandır. Hiçbir şekilde öyle hedef alma, herhangi bir şekilde hedef durumuna getirme gibi Türk gemisinden Fransız gemisine dönük bir yaklaşım olmamıştır. Tam tersine yakıt ikmali yapılmıştır. Bunu bile bile söylemenin sebebi nedir? Aklınca NATO içerisinde Türkiye'yi hedefe koymaya çalışacak ki NATO yetkilileri de çok net bir şekilde biliyorlar ki Fransa'nın buradaki yaklaşımı hem abartılı hem yanlış bir yaklaşımdır ve tamamen Türkiye konusunda NATO'yu yanıltmakla ilgili bir yaklaşımdır."

Macron'un "NATO'nun beyin ölümünün gerçekleşmesi bir kere daha burada görüldü." sözlerini aktaran Çelik, "NATO'nun beyin ölümünden bahsediyorsan şunu bir ortaya koymak lazım, Türkiye'nin NATO'ya verdiği destek nedir, Fransa'nın verdiği destek nedir? Fransa NATO'ya verdiği destekler konusunda sözünü tutmakta mıdır? Türkiye'nin tutmadığı hiçbir sözü yoktur. Fransa bu konuda maalesef sınıfta kalıyor." ifadelerini kullandı.

Macron'un seçim kampanyasında Fransa'nın kolonyal geçmişinin insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu ve özür dilemesi gerektiğini söylediğini hatırlatan AK Parti Sözcüsü Çelik, şunları kaydetti:

"Bütün egemenlik haklarını almışlar 'bağımsızlık verdik' diye bundan bahsediyorlar. Yani bu kolonyal geçmiş dediğimiz şeyi yeniden güncellemeye çalışıyorlar. Kolonyal geçmişi aynen güncellemeye çalıştığın zaman bugünün dünyasında Ruanda'daki katliamın aynısını Libya'da gerçekleştirenlere destek vermek gibi sonuç çıkıyor. Fransa suçludur, o toplu mezarların üstünü Cumhurbaşkanımıza karşı Türkiye'ye karşı haddini aşan saldırılar yaparak örtemezler."