Suriyelilere plaj yasağı

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde, belediye meclisinde alınan kararla Suriyelilerin Gazipaşa'daki plajlara girişi yasaklandı.

Suriyelilere plaj yasağı

Karar Gazipaşa Belediyesi'nin haziran ayı meclis toplantısında alındı. AK Parti'li ve MHP'li üyelerin 7 ret oyuna karşılık, CHP'li ve İYİ Parti'li üyelerin 12 oyuyla gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi. Belediye başkanı ise oylamada çekimser kaldı

“Doğru olmadığını düşünüyorum”

Gazetecilere açıklama yapan Gazipaşa Belediye Başkanı Yılmaz şu ifadeleri kullandı.

"Sonuçta insan haklarına dikkat etmek durumundayız. İlçemiz aynı zamanda turistik bir bölge. Gelen kişinin vatandaşlık durumuna bakmamamız lazım. Gelen kişi insanlarımızı rahatsız ediyorsa gereğini de yapmamız gerekiyor. Suriyeli olmuş başka bir ülkenin vatandaşı olmuş önemli değil. Şahsen ben vatandaşlığına, etnik kökenine veya mezhebine bakarak ayrım yapmak taraftarı değilim, doğru olmadığını düşünüyorum. Ama insanların da rahatsız edilmesine göz yumulmaması lazım. Kim rahatsız ederse etsin zabıtamız gerekeni yapacaktır" diye konuştu.

"Bu konular devlet politikasıdır"

AK Parti Grup Sözcüsü Mustafa Uysal "Bu konular devlet politikasıdır ve ülkemizde, bölgemizde birçok yabancı uyruklu kişiler gelip gidiyor. Bence bu uygulama yanlış" diyerek, desteklemedikleri görüşüne yer verdi. MHP'li meclis üyeleri de desteklemediklerini dile getirdi. İYİ Parti Grup Sözcüsü Mehmet Yüksel ise konuyu olumlu bulduklarını ve desteklediklerini söyledi.