Suudi gümrüklerinde Türk malları çürüyor

Suudi Arabistan’ın gayri resmi ambargo kararının ardından yüzlerce konteyner gümrüklerde aylardır bekletiliyor. Kayıp ihracat rakamlarında da kendini gösterdi.

Suudi gümrüklerinde Türk malları çürüyor

Suudi Arabistan, Katar ile yaşadığı krizin ardından Türkiye'ye karşı uyguladığı gayrı resmi boykotu bitirmedi. Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan el Suud'un, geçen kasım ayında Türkiye ile ilişkilerin dostane olduğunu söyleyerek, boykot iddialarını yalanlamasına rağmen, Suudi gümrüklerinde halen yüzlerce konteyner Türk malı sebepsiz yere bekletiliyor.

3 aydır bekleyen Türk malları olduğu, bunların ardiye masraflarının da on binlerce dolara çıktığı ifade ediliyor. SÖZCÜ'nün edindiği bilgilere göre, Suudi Arabistan'daki Türk makamları da sorunu çözemediklerini ve çaresiz kaldıklarını belirtiyor.

2021'in Ocak ayında Suudi Arabistan'a 16.5 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 221.9 milyon dolardı. Toplam ihracat kaybı yüzde 92.5 oldu. Her dönem Türkiye'nin ihracatında ilk 20 ülke arasına giren ve yıllık ortalama 3 milyar dolar ihracat yapılan Suudi Arabistan, ambargo ile birlikte son sıralara doğru geriledi.

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Burak Önder, aylar önce gönderilen malların dahi Suudi gümrüklerinde bekletildiğini söyledi. BAE'de gümrük sorununun olmadığını, ama bilerek sipariş verilmediğini belirten Önder, hem Suudi Arabistan hem de BAE'de Türkiye'ye alternatif pazarlar yaratılmaya çalışıldığını dile getirdi.

Alış 4,9386
Satış 4,9633
Değişim -0,01
Son Değer 4,9633
En yüksek 4,97
En düşük 4,94
Haftalık Değişim -0,10%
Haftalık En Düşük 4,95
Haftalık En Yüksek 4,97
Aylık Değişim 0,03%
Aylık En Düşük 4,92
Aylık En Yüksek 4,98