Tabelada başka, uygulamada başka tarife! İSPARK ve özel otoparklar isyan ettirdi! Üç katı fiyat istiyorlar

İstanbul'da İSPARK ve özel otoparkların "etkinlik" adı altında uyguladığı tarife vatandaşları isyan ettirdi. Maç ya da konser için gelen vatandaşlardan tabelalarda yazan tarifelerin üç katını talep eden otoparklar, etkinliğe gelenleri ise üzerlerindeki formalardan ya da giyimlerinden tanıyor. İSPARK ise, 'etkinlik' günlerinde "tam gün" ücreti talep ediyor.

Tabelada başka, uygulamada başka tarife! İSPARK ve özel otoparklar isyan ettirdi! Üç katı fiyat istiyorlar

Beşiktaş, Kadıköy ve Şişli'de, İSPARK ve özel otoparkların maç ya da konser için gelenlere "etkinlik günü" adı altında farklı tarife uyguladığı ortaya çıktı. Etkinliğe gelenleri giyiminden anlayan otoparklar, bir kaç saatliğine 150 liraya kadar ücret talep ediyor.

İstanbul'un en büyük sorunlarından biri otopark sıkıntısı. Özellikle Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy gibi konser ve maç etkinliklerinin yoğun olduğu ilçelerde araç park etmek için yer bulmak oldukça zor. Otoparklar bunu fırsata çevirmiş durumda. Maç, konser gibi organizasyonlara gelenlerden 'etkinlik' tarifesi altında yüksek ücretler alındığı ortaya çıktı.

Tabelada başka, uygulamada başka tarife! İSPARK ve özel otoparklar isyan ettirdi! Üç katı fiyat istiyorlar - Resim : 1

İSPARK TAM GÜN TARİFESİ UYGULUYOR

Çok sayıda etkinlik alanının bulunduğu Şişli Kadırgalar Caddesi'nde de, özel ve İSPARK'a ait otoparklar, etkinlik günlerinde farklı fiyat politikası uyguluyor. Otoparklarda, konser ya da maç için gelen sürücülerden park süresine bakılmaksızın tam gün ücreti alınıyor. Küçükçiftlik Park'ın girişindeki İSPARK otoparkın tabelasında yazılı olan tarifeye göre ise, 1-2 saatlik park için 23 lira, 2-4 saatlik park için ise 30 lira alınırken, konser veya maç için gelen sürücülerden 'etkinlik' başlığı adı altında tam gün ücreti olan 50 lira talep ediliyor. Civardaki özel otoparklarda da etkinlik günlerinde otopark ücretlerinin üç katına kadar çıktığı öğrenildi.

"2 SAAT İÇİN 100 LİRA VERDİM"

Futbol maçı izlemek için gelen Dündar Kan, özel otoparka için yüksek fiyatlarda ödeme yaptığını belirterek "Beşiktaş maçına geldim. Otopark için 100 lira verdim, 2 saat duracak maç çıkışı alacağım. Yoğunluktan dolayı şu an yer bulunmuyor zaten. Geçen hafta arabasız geldim, çıkışta 5 kilometre yürüdüm taksi bulamadım o yüzden arabayla geldim" dedi.

Tabelada başka, uygulamada başka tarife! İSPARK ve özel otoparklar isyan ettirdi! Üç katı fiyat istiyorlar - Resim : 2

"3 SAATLİĞİNE 150 LİRA VERDİM"

Hüseyin Türkoğlu ise etkinlik günlerinde otopark ücretlerinin çok fazla arttığını ifade ederek, "Aracımı özel otoparka bıraktım, maç günü olduğu için 3 saatliğine 150 lira verdim. Normalde gelsek 20 lira ama maç günü buraların kapanmasından dolayı yüksek veriyoruz" diye konuştu. Maç izlemeye gelen Fatih Düzen, "Aracımı İSPARK'a bıraktım. Fiyatlarına baktım ortalama fiyatları 40-60 lira arası" dedi.

"OTOPARK FİYATLARI UÇTU ARTIK"

İsmini vermek istemeyen başka bir vatandaş ise şunları söyledi: "Konser günleri buraya hiç gelmeyin, otopark fiyatları uçtu artık. Ya yürüyeceksiniz ya da skuter kullanacaksınız başka yolu yok. Maç günü otopark fiyatları 2 katına çıkıyor"

Öte yandan İSPARK yetkilileri 'etkinlik' tarifesiyle ilgili açıklama yapmak istemedi.