Tam liste! İşte kira ve gelir yardımı alacak iş kolları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı esnafa gelir ve kira desteklerine ilişkin liste Ticaret Bakanlığı'nın sitesinde yayımlandı. İşte 2021 yılında ekonomik yardım almak isteyenler için şartlar...

Esnafa gelir ve kira desteğine ilişkin düzenleme Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ticaret Bakanlığı düzenlemeye ilişkin detayları resmi sitesiden ilan etti. Milyonlarca vatandaş, gelir kaybı ve kira desteğinden yararlanacak. Desteğin miktarı 5 milyar lirayı bulacak.

Koronavirüs salgını sürecinin olumsuz etkileri nedeniyle sağlanacağı bildirilen ekonomik yardımların kimlere, ne kadar ödeneceği ve başvuruların ne zaman başlayacağı belli oldu.

Rakam ne?

Salgından etkilenen kesime aylık 1.000 Türk Lirası olmak üzere toplamda 3 bin Türk Lirası doğrudan gelir desteği ile üç ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde aylık 500 Türk Lirası kira desteği verilecek.

Bakanlık listesinde çok sayıda meslek grubu için liste yayımladı. Listede yer alan ana iş kollarından ilk grubu, "Kantinciler, kuaförler, berberler, güzellik salonları işletenler, kara yolu ile personel ve öğrenci taşımacılığı yapanlar, çay ocağı, kıraathane, kahvehane, kafe işletenler, kırtasiye perakende ve toptan ticaret işletmeleri, taksi, minibüs, dolmuş, halk otobüsü ile yolcu taşımacılığı yapanlar" oluşturuyor.