Tarih belli oldu! Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek?

Temmuz ayında okulların kapanmasının ardından yaz tatili dönemine giren öğrenciler şimdiden okulların başlayacağı tarihe odaklandı. MEB 2021-2022 takviminde yer alan bilgilere göre önümüzdeki dönem birinci dönem, 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayıp 21 Ocak 2022 Cuma günü sona erecek.

Tarih belli oldu! Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2021-2022 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimi açıklandı. Takvime göre, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında, öğretmenlerin mesleki çalışmaları 31 Ağustos 2021 Salı başlayacak. Milli Eğitim Bakanı Selçuk geçtiğimiz günlerde okulların açılışıyla ilgili eylül ayını işaret etmişti. MEB 2021-2022 takviminde yer alan bilgilere göre önümüzdeki dönem birinci dönem, 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayıp 21 Ocak 2022 Cuma günü sona erecek.
Tarih belli oldu! Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek? - Resim : 1

Okullar ne zaman açılacak sorusu cevap buldu. Koronavirüsün ardından eğitim öğretimde yeni takvimi belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokullar, ortaokullar ve liselerin açılış tarihi için hazırlıklara başladı. Pandemi nedeniyle 1 yılın neredeyse tamamını uzaktan eğitimle geçiren öğrenciler için MEB yeni dönemde yüz yüze eğitim hedefliyor. Takvime göre ilkokul 1. sınıflar ve okul öncesi için ders zili yine erken çalacak.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? 

Milli Eğitim Bakanlığınca, 2021-2022 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimi açıklandı. Takvime göre, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında, öğretmenlerin mesleki çalışmaları 31 Ağustos 2021 Salı başlayacak. Birinci dönem, 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayıp 21 Ocak 2022 Cuma günü sona erecek.
 Tarih belli oldu! Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek? - Resim : 2

OKULA UYUM HAFTASI NE ZAMAN? 

2021-2022 eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-3 Eylül 2021'de uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.

Birinci dönem ara tatili, 15 Kasım 2021 Pazartesi başlayacak ve 19 Kasım 2021 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 24 Ocak 2022 Pazartesi başlayıp 4 Şubat 2022 Cuma tamamlanacak.

İkinci dönem, 7 Şubat 2022 Pazartesi başlayacak ve 17 Haziran 2022 Cuma sona erecek.

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıfları, ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9. sınıfları ile pansiyonda kalacak öğrencilere yönelik okul hakkında bilgilendirme, akademik ve mesleki gelişimlerini destekleme, yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlama amacıyla gerekli rehberlik çalışmaları yapılacak.

Kovid-19 kapsamında alınması gereken önlem ve tedbirler doğrultusunda öğrenci, öğretmen ve veliler bilgilendirilecek.
 

Tarih belli oldu! Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek? - Resim : 3

BAKAN SELÇUK'TAN AÇIKLAMA

Okulların açılması hazırlıklarına değinen Bakan Selçuk, "Eylül başından itibaren de hepimiz okullarımızda olmak için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Hazırlıklarımızın temel noktası temizlik ve hijyenle ilgili. Türk Standartları Enstitüsü ile hazırlamış olduğumuz kontrol kılavuzunun yenilenmiş haliyle beraber her türlü tedbirin alınması noktasında iş ve işlemlerimiz sürüyor." diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak Okulum Temiz Belgesi çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Selçuk, "Toplumumuzun her ferdinin çocuklarımızın geleceği, eğitimi için aşı olması ve okulların rahat açılabilmesi için gereken desteği vermesi çok çok önemli." ifadesini kullandı.

Selçuk, bir gazetecinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı olası vaka artışlarının okulların açılmasını erteleyip ertelemeyeceğini sorması üzerine, şunları kaydetti:

"Bizim şu andaki bakış açımız, tamamen okulların 6 Eylül'de açılmasıyla ilgili. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü görevi, vazifeyi yerine getiriyoruz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biraz önce ifade ettiğim gibi toplumumuzdan beklentimiz de her bir ferdimizden beklentimiz buna destek olmak yönündedir. Biz şu anda 'acaba vesaire...' bu konularla ilgili bir değerlendirme yapmıyoruz. Sadece odak noktamız okulların açılması."