Tel Abyad huzura kavuştu

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye milli ordusu tarafından düzenlenen Barış Pınarı Harekatı ile terör örgütü PKK/YPG’den arındırılan Suriye’nin Tel Abyad kentinde yaşam normale dönüyor. Tel Abyad sokaklarında artık silah değil çocukların sesleri yankılanıyor.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100

Yıllarca terör örgütünün baskısı altında yaşadılar. Sürekli korku ve tedirginlik içindeydiler. Türk silahlı kuvetlerinin Barış Pınarı Harekatı ile bölge teröristlerden temizlendi.

Şimdi Tel Abyad sokaklarında çocuklar güven içinde neşeyle oyun oynuyor. Terör örgütünün baskısı nedeniyle hayatları kısıtlanan Tel Abyad sakinleri, Türkiye ile huzura kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Rakka kentine bağlı Tel Abyad 2014 yılında terör örgütü DEAŞ'ın, 2015 yılında ise bir başka terör örgütü olan PKK/YPG kontrolüne girdi.

Terör örgütünün işgal ettiği kentte bulunan birçok sivil göçe zorlanırken, Tel Abyad'da kalanlar ise teröristlerin baskısı ile yaşamlarına zorlukla devam etti.

Teröristlerin siviller üzerinde uyguladığı baskı ve sınır güvenliğini tehdit etmesi üzerine Türkiye, Fırat'ın doğusunda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu bitirmek için 9 Ekim'de Barış Pınarı Harekatı'nı başlattı.

Havadan ve karadan terör hedeflerinin ateş altına alınmasının ardından sınırı geçen birlikler harekatın 5'inci gününde Akçakale'nin karşısında bulunan Tel Abyad'ı terör örgütünden arındırdı.

Teröristlerden temizlenen Tel Abyad'da meskun mahal operasyonu başlatılarak, teröristlerin tuzakladığı patlayıcılar tek tek tespit ve imha edildi.

Ve ilçede yaşam normale dönmeye başladı. İlçe sakinleri yıllar sonra, ilk kez gönül rahatlığıyla dışarı çıkmaya başladı. Esnaf kepenklerini gönül rahatlığı ile açtı. Çocuklar ara sokaklarda neşe içinde koşup oynamaya başladı.

Tel Abyadlılar, Türkiye'ye müteşekkir olduklarını söyledi. Bu arada kentin terörden arındırılmasının ardından teröristler tarafından olası saldırılara karşı Suriye milli ordusu Tel Abyad genelinde yoğun önlemler aldı.