Temmuz memur zammında SON DAKİKA! EN düşük memur maaşı ne kadar olacak 2022? Memur maaşı enflasyon farkı belli oldu!

Memur ve emeklilerin dört gözle beklediği asgari ücret Temmuz zammı ile ilgili kritik sürece gelindi. Milyonları ilgilendiren Temmuz memur zammında SON DAKİKA! Memur maaşı enflasyon farkı belli oldu. Asgari ücrete kesin zam oranı için son bir veri kaldı. Peki, en düşük memur maaşı ne kadar olacak?

Temmuz memur zammında SON DAKİKA!

Milyonlarca memur ve emeklinin araştırdığı memur maaşı enflasyon farkı belli oldu. Memur maaşları 2022 yılının ikinci yarısında Temmuz ayında asgari ücrete gelecek olan zam oranı ile zamlanacak. Ocak-Haziran enflasyon verileri açıklandı ve yeni maaşlar şekillenmeye başladı. Peki, en düşük memur maaşı ne kadar olacak 2022? İşte detaylar...

TEMMUZ MEMUR ZAMMINDA SON DAKİKA!

Memur maaş zammı açıklanan 5 aylık enflasyon rakamlarıyla şekillenmeye başladı. Memur ve emekli zammının belli olması için sadece Haizran ayı enflasyon rakamları verisinin beli olması kaldı. Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandığında memur ve emekli zammı belli olacak. Temmuz ayında asgari ücrete gelmesi beklenen zam ile beraber memeur ve emeli maaşları da artacak. Konu ile ilgili AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, katıldığı televizyon kanalında şunları söyledi:

"Memur emeklileri dahil olmak üzere enflasyon farkını üstüne koyarak yüzde 40 civarında bir artışın, biraz eksik, biraz fazla olabilir. Bunlar çalışıyor. Milletimiz 'adil oldu' diyecek bir sonucu inşallah Temmuz'u görecek. Burada ek zam talebi olduğu zaman bütün kamu görevlilerine tabii ki kapsayacaktır."

MEMUR MAAŞI ENFLASYON FARKI BELLİ OLDU!

Haziran ayı enflasyon rakamları henüz belli olmadı. Şu ana kadar 5 aylık enflasyon verisi belli oldu. Haziran ayı enflasyon rakamlarının 4 Temmuz günü saat 10:00'da açıklanması bekleniyor. Açıklanan 6 aylık enflasyon verisi ile Temmuz zammı netleşecek ve buna göre memur ve emekli maaşı da belli olacak. Açıklanan 5 aylık enflasyon verisi yüzde 35.64 olarak gerçekleşti. Bu veriye göre, memur ve emeklilerinin maaş zammı yüzde 28.14 fark ile yüzde 35.14'e yükseldi. En düşük memur maaşının belli olmasına ise sadece Haziran ayı enflasyon verileri kaldı.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞINA YÜZDE 40.75 ZAM BEKLENTİSİ

Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre Haziran ayı enflasyon rakamları tahmini yüzde 3.77 oldu. Eğer bu tahmin doğru çıkarsa, 6 aylık enflasyon yüzde 40.75'e çıkacak. Yüzde 40.75'lik bir zam oranı ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 40.75 zam oranı, memur ve memur emekli maaşlarına ise yüzde 7 ve yüzde 33.25 fark ile yüzde 40.25 zam yapılacak.

tv100 canlı yayınına katılan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, asgari ücret için beklenen zam oranına ilişkin yaptığı değerlendirmede, enflasyon rakamlarına göre yüzde 40'ı bulan bir zam oranının beklendiğini söyledi.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK 2022?

Şu anda 6.529 TL olan en düşük memur maaşı yüzde 35.14 zam oranı uygulandığı takdirde 8.688 TL olacak. Zam oranı yüzde 40.25 olursa memur maaşı 9.016 TL'ye yükselecek. Şu anda 4.289 TL olan en düşük memur emeklisi maaşı ise asgari ücret Temmuz zammının yüzde 35.14 TL olması durumunda 5.797 TL'ye yükselecek. Bu oran yüzde 40.25 olursa da en memur emeklisi zammı 6.016 TL olacak.