Tesla'dan Türkiye’ye milyonluk özel indirim! En ucuz otomobili olacak

Tesla'dan Türkiye'ye özel model geldi. Tesla, uygun fiyatlı Model Y'yi Türkiye'de satışa sundu. Yeni Tesla modelinin başlangıç fiyatı yarı yarıya düştü.

Tesla'dan Türkiye’ye milyonluk özel indirim! En ucuz otomobili olacak

Tesla'nın son dönemdeki işten çıkarma kararlarının yankıları devam ederken, Türkiye pazarında dikkat çekici bir adım attı. ABD'li elektrikli otomobil üreticisi, Türkiye'de satışa sunduğu tek model olan Model Y'nin düşük Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kapsamına giren versiyonunu ön siparişe açtı.

TESLA MODEL Y TÜRKİYE FİYATI 

15 Nisan'da 3 milyon 204 bin TL'ye satılan Tesla Model Y, yeni versiyonun gelmesiyle artık 1 milyon 700 bin TL'ye alıcı buluyor.

TESLA MODEL Y ÖZELLİKLERİ

Arkadan itiş

160 kW güç

455 km menzil

60 kwH batarya kapasitesi

0-100 7,5 saniye

217 km son hız

Arkadan itişli Model Y'nin, yüzde 10 ÖTV dilimine giren versiyonunun fiyatı 1 milyon 791 bin 451 TL olarak belirlendi. Mart 2023'te Türkiye'ye giriş yapan Tesla, başlangıçta beklenenden daha iyi bir satış performansı sergilemiş ve yıl sonuna kadar 12 bin adetlik satışla Türkiye'nin en çok tercih edilen ikinci elektrikli otomobili olmuştu.

Ancak, 2024'e girilirken Tesla'nın satış performansı düşüş göstermişti. Ocak-Mart döneminde sadece 375 adet otomobil satışı gerçekleşmişti. Bu düşüşün ardından Tesla'nın, düşük ÖTV'ye giren Model Y ile pazardaki konumunu güçlendirmeyi hedeflediği belirtiliyor.