TFF duyurdu! Süper Lig’de yabancı VAR dönemi başlıyor! O maçlarda görev alacaklar

Türkiye Futbol Federasyonu, Trendyol Süper Lig’deki kritik maçlarda yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) görevlendirileceğini açıkladı. TFF'den yapılan açıklamada "Süper Lig'in 32. haftasından lig sonuna kadar haftanın kritik maçlarında yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) görevlendirilecek" denildi.

TFF duyurdu! Süper Lig’de yabancı VAR dönemi başlıyor! O maçlarda görev alacaklar

Türkiye'de çok tartışılan Video Yardımcı Hakem (VAR) konusunda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yeni bir karar aldı. Buna göre İtalya, İspanya, Almanya, Hollanda ve Portekiz futbol federasyonlarında Video Yardımcı Hakemi (VAR), Süper Lig'de görev yapacak. Uygulama kapsamında Trendyol Süper Lig'in 32. haftasındaki 3 maçta yabancı VAR hakemi görev alacak.

TFF duyurdu! Süper Lig’de yabancı VAR dönemi başlıyor! O maçlarda görev alacaklar - Resim : 1

TFF'DEN AÇIKLAMA

TFF’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Futbol Federasyonu'nun UEFA ve Avrupa'nın 5 ülke federasyonu ile görüşmeleri sonucunda, Trendyol Süper Lig'in 32. haftasından lig sonuna kadar haftanın kritik maçlarında yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) görevlendirilecek.

TFF tarafından sadece Avrupa'nın üst düzey liglerinden olan; İtalya, İspanya, Almanya, Hollanda ve Portekiz futbol federasyonlarına yapılan Video Yardımcı Hakemi (VAR) talebi, ilgili ülke federasyonları tarafından kabul edildi.

Yabancı Video Yardımcı Hakeminin (VAR) görev yapacağı müsabakalarda iletişim dili Türkçe ve İngilizce olacak. Bu nedenle; Video Yardımcı Hakemin (VAR) yanında İngilizce iletişim kurabilen AVAR, AVAR 2 ve VAR Destekçisi (VAR Support) görev yapacak.

Trendyol Süper Lig'in 32. haftasında yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) ataması yapılacak maçlar şu şekilde:

MKE Ankaragücü - Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş.

Vavacars Fatih Karagümrük - Fenerbahçe A.Ş.

Corendon Alanyaspor- Galatasaray A.Ş.”