Tüp bebek merkezinde hamile kalan kadın, karnındaki bebekle ilgili hakikati öğrenince üzüntüden kahroldu

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Jason ve Melissa Diaz adlı çift, bebeklerinin hastalıklardan uzak olması için tüp bebek merkezine başvurdu. Söz konusu merkezde kadına, kanser geni taşıyan embriyo nakledildiği ortaya çıktı. Diaz çiftinin dünyaya gelecek bebeğinin mide kanserine yakalanma olasılığının yüzde 80 olduğu açıklandı.

Tüp bebek merkezinde hamile kalan kadın, karnındaki bebekle ilgili hakikati öğrenince üzüntüden kahroldu

ABD Kaliforniya eyaletinin Pasadena şehrinde yaşayan Jason ve Melissa Diaz çifti bebeklerini olası hastalık risklerinden korumak için bir tüp bebek merkezine başvurdu. Çünkü Jason Diaz 2018'de mide kanserine yakalanmış ve iyileşme sürecini zar zor atlatmıştı. Melissa Diaz ise yumurtalık kanseri ve meme kanseri gen mutasyonu taşıyordu. Fakat Melisa Diaz’a kanser geni taşıyan embriyo nakledildiği ortaya çıktı.

Tüp bebek merkezinde hamile kalan kadın, karnındaki bebekle ilgili hakikati öğrenince üzüntüden kahroldu - Resim : 1
 
KANSER GENİ TAIŞIMAYAN EMBRİYO KULLANILMASI İSTENDİ

Her ikisi de kanser gen mutasyonları taşıyan Jason ve Melissa Diaz çifti 2020'de HRC’ye başvurarak, birkaç embriyonun dondurulmasını ve aralarında kanser geni taşımayan embriyonunun tüp bebek tedavisinde kullanılmasını talep etti.

Tedavinin ardından hamile kalan ve şu an 1,5 yaşında bir oğulları olan çift, tekrar çocuk sahibi olmak için tüp bebek merkezinden embriyo raporunun bir kopyasını istediğinde şaşkınlığa uğradı.

 Tüp bebek merkezinde hamile kalan kadın, karnındaki bebekle ilgili hakikati öğrenince üzüntüden kahroldu - Resim : 2

DAVA AÇTILAR

Tüp bebek merkezinin yaptığı "yanlışlığın" üstünü örttüğünü fark eden çift olayı mahkemeye taşıdı. HRC’nin genetik testler istediğini ve bu testleri yapan bir şirketin güvenilirliği konusunda kendilerini ikna ettiğini belirten Jason ve Melissa, çıkan sonuçların klinik tarafından yanlış değerlendirdiğini ileri sürdü. Kanserden kaçınmak için tıbbi bir merkeze güvenen ve talep ettikleri şeyin tam zıddı bir sonuçla karşılaşan çift, bu durum karşısında oldukça üzgün ve sinirli olduklarını belirtti.

 BEBEK YÜZDE 80 ORANINDA KANSERE YAKALANABİLİR

Yanlış embriyonun yerleştirildiğini belki de çocukları kansere yakalanana kadar öğrenemeyeceklerini söyleyen çift, oğulları için yüzde 80 oranında kansere yakalanma riski olduğuna da dikkati çekti.