Türk futbolunun geleceği tehdit altında! Çarpıcı iddia: “Süper Lig tescil edilmeyebilir!”

Kulüpler Birliği Vakfı İkinci Başkanı Süleyman Hurma, FIFA ve UEFA’nın Türk futbolunu takibe aldıklarını ifade ederek, “Şunu da net bilelim, Türkiye Ligi, bu durum böyle devam ederse tescil olmama tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

Türk futbolunun geleceği tehdit altında! Çarpıcı iddia: “Süper Lig tescil edilmeyebilir!”

Fatih Karagümrük ve Kulüpler Birliği Vakfı İkinci Başkanı Süleyman Hurma, Habertürk TV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dönemin Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu’nun aldığı kararla Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Abdulkadir Bitigen, Fırat Aydınus, Bahattin Şimşek, Burak Şeker, Suat Arslanboğa, Hüseyin Göçek, Tugay Kaan Numanoğlu, Mert Güzenge, Halis Özkahya, Alper Ulusoy’u listeden çıkarmış ve Özgür Yankaya’ya da sadece VAR’da görev verileceğini açıklamıştı. Söz konusu hakemler daha sonra Tahkim Kurulu’nda açtıkları davaları kazanınca, 1.5 ay aradan sonra sahalara dönmüştü. Yaşanan süreçle ilgili açıklama yapan Hurma, "Kulüpler bu işin içinde yoktur ama MHK Başkanının açıklaması var. 'Kaybedecek bir dakikamız bile yok' açıklamasının üzerine gidilmedi” dedi.

Türk futbolunun geleceği tehdit altında! Çarpıcı iddia: “Süper Lig tescil edilmeyebilir!” - Resim : 1

20 KULÜP TFF'NİN SEÇİM KARARI ALMASI İÇİN UZLAŞMA SAĞLADI

TFF'nin 18 Temmuz tarihli seçim kararı üzerinden dönen tartışmalara değinen Süleyman Hurma, Kulüpler Birliği'ndeki 20 kulübün de TFF'nin seçim kararı alması konusunda uzlaşma sağladığını duyurdu.

"İMZA TOPLAMA İŞİ SULANDIRILIYOR"

TFF'nin seçime gitmesi için imza toplanması ve Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in son toplantıda 'Bu işi müzakereyle çözelim' önerisini değerlendiren Hurma, "Bu iş sulandırılıyor. Ben o müzakereden bir şey çıkmayacağını toplantıda dile getirdim. Bir heyet seçildi, görüşmeye gittiler ve görüşmeden bir şey çıkmadı" değerlendirmesinde bulundu.

Hurma, "Dursun Özbek'in açıklamalarına şaşırdım. 4 büyük kulübün tamamı, TFF'yi defalarca istifaya çağırdı. En ağır ifadeleri de Galatasaray kullandı. İmza süreci de Dursun Özbek'in WhatsApp grubuna yazmasıyla başladı. 20 kulübün 20'si de erken seçim konusunda hemfikirdi. Kulüpler Birliği'nde bir metin hazırlandı ve toplantıda okundu. WhatsApp grubunda paylaşıldı" dedi.

"KİMSE YETKİSİZ İMZA TOPLAYAMAZ"

Büyükekşi'nin 'Yetkisiz imza toplanıyor' açıklamasını değerlendiren Hurma şu ifadeleri kullandı:

“Kulüp delegasyonları, yönetim kurulu kararıyla seçilir. Kimse yetkisiz imza toplayamaz. Notere gider, imza vermek istediğini dile getirir, noter de yönetim kurulu kararını ister, görür öyle tescil eder.”

Türk futbolunun geleceği tehdit altında! Çarpıcı iddia: “Süper Lig tescil edilmeyebilir!” - Resim : 2

"FIFA VE UEFA TÜRK FUTBOLUNU TAKİBE ALMIŞ DURUMDA"

Türk futbolunun geleceği hakkında çarpıcı ifadeler kullanan Hurma, Türkiye’nin UEFA ve FIFA tarafından takibe alındığına dikkat çekerek şunları söyledi:

"FIFA ve UEFA Türk futbolunu takibe almış durumda. Şunu da net bilelim, Türkiye Ligi, bu durum böyle devam ederse tescil olmama tehlikesiyle karşı karşıya. Bir ayda kaç kez UEFA ve FIFA Başkanlarının açıklamaları oldu. Bir ayda iki kez gündemlere geldik. O yüzden bir an önce yapmamız gerekenleri yapalım, daha ağır bedeller ödemeyelim.”