Türk sanat camiasını yasa boğan ölüm! Usta oyuncu hayatını kaybetti... 80 yaşındaydı

Emekli Devlet Tiyatroları oyuncusu Vedat Özkök (80) yaşamını yitirdi. Özkök, "Fehim Paşa Konağı", "İstanbul Efendisi", "Ayakta Durmak İstiyorum" ve "Deli İbrahim"in de aralarında bulunduğu pek çok tiyatro oyununda rol aldı.

Türk sanat camiasını yasa boğan ölüm! Usta oyuncu hayatını kaybetti... 80 yaşındaydı

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, yayımladığı taziye mesajında, Vedat Özkök'ün vefatını üzüntüyle öğrendiğini belirterek, ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiasına başsağlığı diledi.

Özkök'ün cenazesi, yarın Karşıyaka Ahmet Efendi Camisi'nde kılınacak ikindi namazın ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecek.

Türk sanat camiasını yasa boğan ölüm! Usta oyuncu hayatını kaybetti... 80 yaşındaydı - Resim : 1

VEDAT ÖZKÖK KİMDİR?

Vedat Özkök, 13 Ocak 1943'te Tunceli'de dünyaya geldi. Sanatçı, DT'ye 1965'ten itibaren 43 yıl hizmet verdi.

İzmir Devlet Tiyatrosundan 2008'de emekli olan Özkök, "İstanbul Efendisi", "Ayakta Durmak İstiyorum", "Deli İbrahim", "Midas'ın Altınları", "Küçük Şehir", "Sarı Naciye", "Sacide, Fatih", "Mete", "Maymun Davası", "Yunus Emre", "Uçarı", "Lodos", "Koçyiğit Köroğlu", "Çıkmaz", "Cimri", "Bir Ölümün Toplumsal Anatomisi", "Eski Toprak", "Arturo Uı'nin Önlenebilir Tırmanışı", "Bir Ümit İçin (Montserrat)", "Genç Osman", "Karacaoğlan", "Güneş ve Aslan", "Erkek Arkadaş", "Tuhaf İkili", "Kasabın Hayalleri", "Düş ya da Gerçek", "Paydos", "Antigone", "Godot'yu Beklerken", "V. Frank", "Yıldız Yargılanması", "Nazım Üçlemesi (Dünya Yurttaşı)", "Memuroğlu Memur", "Sarıpınar -1914", "Açıl Kafam Açıl", "Asiye Nasıl Kurtulur", "Topuzlu", "Fehim Paşa Konağı", "Aşk Delisi", "Anam Bacım Avradım", "Son Çıkan Işığı Söndürsün" gibi pek çok tiyatro oyununda rol aldı.

 

Özkök, ayrıca "Korkma", "My Fair Lady" ve "Osmancık" oyunlarını da tiyatroya uyarladı.