Türk sinemasına damga vurmuştu! Yeşilçam'ın jön oyuncularından birisiydi: Usta oyuncu hayatını kaybetti!

Elli yıllık oyunculuk kariyerine iki yüzden fazla film sığdırmış, Yeşilçam’ın jön oyuncularından Murat Soydan hayata gözlerini yumdu. Acı haberi Soydan’ın kızı Mehveş Tercan sosyal medya sayfasından duyurdu.

Türk sinemasına damga vurmuştu! Yeşilçam'ın jön oyuncularından birisiydi: Usta oyuncu hayatını kaybetti!

Yeşilçam'ın yıldız oyuncusu Murat Soydan 83 yaşında hayatını kaybetti. Acı haberi Soydan'ın kızı Mehveş Soydan duyurdu; "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun"

Türk sinemasına damga vurmuştu! Yeşilçam'ın jön oyuncularından birisiydi: Usta oyuncu hayatını kaybetti! - Resim : 1

MURAT SOYDAN KİMDİR?

Gerçek adı Rüçhan Tercan olan usta oyuncu Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Üniversite için İstanbul’a geldi. İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. 

Türk sinemasına damga vurmuştu! Yeşilçam'ın jön oyuncularından birisiydi: Usta oyuncu hayatını kaybetti! - Resim : 2

1966 yılında “Perde” mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

Türk sinemasına damga vurmuştu! Yeşilçam'ın jön oyuncularından birisiydi: Usta oyuncu hayatını kaybetti! - Resim : 3

Sanat hayatına sinemada 1966 yılında "Kolsuz Kahraman" adlı filmle başlayan Murat Soydan, 200'e yakın filmde rol aldı. Dizi filmlerde de oynayan sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1970'li yılların "Jön" oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit'le baş rolü paylaşmıştı. Murat Soydan, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitap çıkardı.