Türk Tabipler Birliği davasında karar çıktı! Merkez Konseyi görevden alındı

Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması istemine dair karar açıklandı. Mahkeme, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın pasif husumet yokluğu nedeniyle davayı reddederken, mevcut konsey başkanı ve üyelerinin görevden alınmasına karar verdi.

Türk Tabipler Birliği davasında karar çıktı! Merkez Konseyi görevden alındı

Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesindeki karar duruşmasına görevden alınmaları istenen TTB Merkez Konseyinin üyeleri ile avukatları katıldı. Hakim, bu celse dosyanın karara bağlanacağını söylemesi üzerine avukatlara söz verdi. Avukatlar, başsavcılığın TTB Merkez Konseyinin görevden alınması talebinin reddedilmesini istedi. Davalıların beyanlarının ardından duruşmaya karar için ara verildi. Aranın ardından kararını açıklayan hakim, davanın Şebnem Korur Fincancı açısından pasif husumet yokluğu nedeniyle usulden reddine, davalı merkez konsey başkanlığı yönünden "mevcut konsey başkanı ve üyelerinin görevden alınmasına" karar verdi.

NE OLMUŞTU?
TTB Başkan Fincancı hakkında, terör örgütü PKK ile bağlantılı bir televizyonda, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik ifadeleri nedeniyle soruşturma başlatılmış, İstanbul'da gözaltına alınan Fincancı 27 Ekim 2022'de Ankara'da tutuklanmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, TSK'nın meşru müdafaa kapsamındaki legal faaliyetleri ile terör örgütünün illegal faaliyetlerini bağdaştırma suretiyle "terör örgütü propagandası" yaptığı belirtilen sanık Fincancı'nın 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ayrıca Fincancı ve TTB Merkez Konseyi