Emekli zammında geri sayım! İşte hesaplanan zam

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 4 aylık zam oranlarının ardından SSK ve Bağ-Kur'lular, emekli zammında yaşanan son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Emeklilere enflasyon rakamlarına göre refah payı zammı gündemde. Emekli maaş zam oranları ne kadar olacak? İşte güncel tablo...

Emekli zammında geri sayım! İşte hesaplanan zam

Milyonlarca emeklinin maaşı yeni yılda enflasyon farkına göre belirlenecek. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 4 aylık zam oranı da netlik kazandı. Emekliye enflasyona göre refah payı zammı yapılması bekleniyor.

Merkez Bankası yıl sonu tüketici enflasyonu tahmini yüzde 65.2'ye yükseldi. Merkez Bankası enflasyon tahmininin tutması halinde emeklilere yüzde 16,05 oranında zam yapılacak.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekimde aylık bazda yüzde 3,54, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 7,83 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 85,51, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 157,69 olarak kaydedildi.

Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 4 aylık zam oranı yüzde 10,84 oldu.

Emekli zammı ocak ve temmuz aylarında 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ocak ayında Temmuz-Aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranı kadar, temmuz ayında ise Ocak-Haziran dönemindeki 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam alıyor. 

Haziran ayında yapılan zam sonrasında; Temmuz ayının Haziran ayına göre, Ağustos ayının Temmuz ayına göre ve Eylül ayının Ağustos ayına göre enflasyon farkları toplandığında enflasyondaki yüzde 6.91 artış TÜİK tarafından tespit edilmiş oldu.

2022 yılı ilk 6 aylık enflasyon farkına göre memura 41,69 ve emekliye yüzde 42,35 oranında zam yapıldı. Gerçekleşecek olan enflasyonun yüzde 15 oranında olması durumunda emeklilerin en az yüzde 15'lik zam alacağı tahmin ediliyor.