TÜİK, enflasyonda madde sepeti yayımlamayı bıraktı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 26 Mayıs tarihinde yaptığı duyurunun ardından enflasyon verilerine madde sepeti yayımını durdurdu.

TÜİK, enflasyonda madde sepetine yer vermedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 26 Mayıs tarihinde konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamanın ardından enflasyon verilerine madde sepeti yayımını durdurdu.

TÜİK'in duyurusunda şu ifadeler kullanılmıştı:

TÜFE kapsamında yayımlanmakta olan ayrıntılı tabloların sunum şekli ve içeriği konusunda kamuoyunda gündeme gelen yapıcı eleştiriler de dikkate alınarak, piyasadaki fiyat hareketlerinin kullanıcılar tarafından daha doğru okunması ve takip edilmesine imkan verecek bazı düzenlemeler yapılacaktır.

Bu amaçla Eurostat’ın TÜFE verileri konusundaki dağıtım politikası ve şeffaflık kriterleri de değerlendirilerek, ilerleyen süreçte TÜFE kapsamında yayımlanmakta olan ve Eurostat tarafından talep edilmeyen tabloların kaldırılarak, aynı şekilde talep edilen yeni tabloların da eklenmesine karar verilmiştir.

Hazırlık çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte yeni yayımlanacak olan tablolarda, geçmiş aylara ait karşılaştırılabilir veriler de yer alacaktır.