Türkiye'de yaygın kullanımı kırmızı alarm veriyor! "Fazladan ölümlerle karşı karşıyayız"

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, okulların açılması ve havaların soğumaya başlamasıyla birlikte hastalıklar ve tedavilerde kullanılan antibiyotiklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Antibiyotik direncinin "kırmızı alarm verdiğine" dikkat çekti.

Türkiye'de yaygın kullanımı kırmızı alarm veriyor! "Fazladan ölümlerle karşı karşıyayız"

Türkiye’de artan antibiyotik direncinin “kırmızı alarm verdiğini” söyleyen Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Hastalar, antibiyotik öncesi çağlardaki gibi basit bakteriyel enfeksiyonlardan bile hayatını kaybedebiliyor” dedi. 

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, antibiyotik direncinin, pandemi ve deprem gibi afetlerin de etkisiyle daha da tehlikeli hale geldiğine dikkat çekti. Şu an Türkiye’de bir numaralı enfeksiyon sorununun antibiyotik direnci olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yavuz, bu konuda Yunanistan ile yarıştığımızı belirtti. Birçok ülkede sorunun yaşandığına işaret eden Prof. Dr. Yavuz, “Antibiyotik direncine bağlı ölümler, bütün enfeksiyon hastalıklarına bağlı ölümlerden çok daha fazla gelişmiş ülkeler için” dedi.

"FAZLADAN ÖLÜMLERLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Gereksiz ve yaygın şekilde antibiyotik kullanımının, dirençli mikropların daha da güçlenmesine neden olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Yavuz, “Dirençli patojenler (hastalık yapan etkenler) artıyor. Eldeki antibiyotikler çalışmıyor. Dolayısıyla hastalar antibiyotik öncesi çağlardaki gibi basit bakteriyel enfeksiyon bile olsa hayatını kaybedebiliyor. Fazladan ölümlerle karşı karşıya kalıyoruz” diye konuştu. İdrar yolu enfeksiyonun bile artık ayakta tedavi edilemediğini kaydeden Prof. Dr. Yavuz, “Basit bir enfeksiyonda dahi hastayı hastaneye yatırmak zorunda kalıyoruz” dedi.

"GEREKSİZ KULLANIMI ARTTI"

Okulların açılmasıyla artan viral üst solunum enfeksiyonlarında gereksiz antibiyotik kullanımının daha da arttığını belirten Prof. Dr. Yavuz, şunları söyledi: “Çocuklar en sık üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanır. Bunların yüzde 90’ı viraldir ve antibiyotikler bir işe yaramaz. Ya da bronşit çok olurlar. Onun da yüzde 90’dan fazlası viraldir. En gereksiz antibiyotik kullanımı bu iki tabloda oluyor.”