Türkiye’nin en büyük çelik piyasa buluşması olan konferansa yabancı firmalarda katılım sağladı

Bu yıl 18’incisi İstanbul'da düzenlenen SteelOrbis Çelik Konferansı’nda sektörün öncü firmaları bir araya geldi.

Her yıl SteelOrbis tarafından düzenlenen, ‘SteelOrbis Çelik Konferansı 18. Buluşması’ İstanbul Marriott Hotel Asya’da Çolakoğlu Metalurji A.Ş ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. Türkiye’nin en büyük çelik piyasası buluşması olan konferansa, yabancı firmaların yanı sıra Türkiye’den önde gelen şirketler katılım sağladı. “Çelik Piyasalarında Yeni Ufuklar” başlığıyla düzenlenen ve 600’e yakın katılımcının bir araya geldiği toplantı Türkiye’de çelik piyasasını mercek altına aldı.

"DÜNYA ÇELİK SEKTÖRÜNÜN GERİLEMESİNİN KAYNAĞI ÇİN"
Firmaların gelişimine katkıda bulunan ve her yıl Türkiye’de geleneksel olarak gerçekleştirilen konferansta Türk çelik sektörünün değerlendirme konuşmasını Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan yaptı. Yayan, geçtiğimiz 2 yıl içerisinde dünya çelik sektörünün gerilediğini ve bu gerilemenin kaynağının kendi büyümesinde de yavaşlama görülen Çin olduğunu ifade etti. Yayan, Türkiye’nin ham çelik üretiminin ise ilk 10 ay itibarıyla yüzde 8,8 gerilediğini, bahsedilen gerileme geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha hafif olsa da bunun baz etkisinden kaynaklandığını ifade etti. Türkiye’nin dünya ham çelik üretiminde 2022 yılını sekizinci sırada kapattığını ve bu yılın ilk 10 ayında Almanya’nın ardından yine sekizinci sırada yer aldığını söyleyen Yayan, kapasite kullanım oranlarının aynı dönemde yüzde 55 seviyesine gerileyerek 2014-2015 yıllarında görülen duruma benzer bir durumun ortaya çıktığını ifade etti.

Yassı Çelik İhracat ve Sanayicileri Derneği (YİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Çolakoğlu Metalurji İş Geliştirme ve Yurtdışı İştirak Direktörü Metin Tayfun İşeri tarafından Konferansın 1. Oturum açılış konuşması yapıldı. ABD’nin 232. Madde vergileri ve AB’nin koruma önlemleriyle sektörün küreselleşmeden bölgeselleşmeye doğru hareket ettiğini ifade eden İşeri, piyasada bölgeselleşmenin daha fazla daralıp daralmayacağına yönelik endişeler olduğunu ekledi. ABD’nin söz konusu önlemler kapsamında alınan yüzde 25 oranındaki vergiler sayesinde birçok yatırım gerçekleştirildiğini ve tesislerin yenilendiğini belirten YİSAD Yönetim Kurulu Başkanı, ABD’nin üreticilerin kapasite kullanım oranlarını düşürerek fiyatlarını yükselttiğini söyledi. ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı koruma önlemlerinde herhangi bir değişiklik olup olmayacağına yönelik soru karşısında Tayfun İşeri ABD’nin Türkiye ve birkaç ülke hariç diğer ülkelerle serbest ticaret anlaşması imzaladığını veya kota getirdiğini hatırlattı.
Konferansa "Küresel Piyasalar" adlı ikinci oturum ile devam edildi. İkinci oturumda, JFE Çelik Şirketinden Küresel İş Geliştirme Müdürü Kazuo Mike Fujisawa, Avrupa Çelik Birliği’nden Ekonomik Çalışmalar ve Pazar Analizi Alessandro Sciamarelli, SteelOrbis Türkiye, MENA ve Avrupa Piyasa Analizi Bölümü Yöneticisi Anna Voloshenko ve KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çendik küresel piyasalar üzerine konuşmalar gerçekleşti.

Mesut Özdöl'ün moderatörlüğünde konuşmaların ardından panel düzenlendi. Sektörün geleceğine ilişkin merak edilenlere yer verilen panele, Çolakoğlu Metalurji Boru Profil ve İkincil Üreticiler Satış Müdürü Kürşad Aynas, Kocaer Çelik Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çakmur, Çoşkunöz Metal Form Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mercanlı ve Soğuk Hadde ve Galvaniz Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Asuman Gürsoy konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Ahmet Kasım Han ve ABD Merkez Bankası Fed Eski Araştırma Direktörü Erkin Şahinöz Konferansın son oturumunda katılımcılara sunum yaptı.