Dördüncü sondaj gemisinde flaş gelişme

Türkiye'nin filosuna kattığı 4'üncü sondaj gemisinin göreve çıkacağı tarih belli oldu. Açıklamayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptı.

Dördüncü sondaj gemisinde flaş gelişme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, adını 'Abdülhamid Han' olarak açıkladığı Türkiye'nin 4'üncü sondaj gemisinin göreve çıkacağı tarih açıklandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Abdülhamid Han sondaj gemisi, ağustosun ilk yarısında ilk görev yerine gidecek" dedi.

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Limanı'nda çalışmaları devam eden kırmızı beyaza boyanan ve Türk bayrağı işlenen gemiye ismi de yazıldı. 

"Filonun en güçlüsü"

Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına önemli bir güç katması bekleniyor. Çift kule ile aktif konumlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli geminin 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneği olduğu biliniyor. Güney Kore'deki Okpo Limanı'ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs'ta Mersin'in Taşucu Limanı'na ulaşmasının akabinde çalışmalara başlanan geminin yakın zamanda göreve başlamasının planlandığı öğrenildi.