Türkiye'ye kapılarını kapatmıştı! Almanya vizeyi tek şartla açtı!

Pandemi döneminde Türkiye'ye vizeyi durduran Almanya, vize randevusu vermeye bugünden itibaren başlayacağını duyurdu. Alman vizesi almak için tek şart ise, AB İlaç Kurumu EMA'nın onayladığı aşılardan olmak...

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'ye kapılarını kapatan Almanya, bugünden itibaren vize randevularını açtığını duyurdu.

Alman vizesi almak için tek şart, AB İlaç Kurumu EMA'nın onayladığı aşılardan olmak. Çin ve Rus aşısı yaptıranlar ise vize alamayacak.  Acil bir durum yoksa ve belirlenen istisnalara uymuyorsa vize başvurusunda bulunamayacak. Alman vizesi randevusuna üç şarttan birini tamamlayanlar başvurabiliyor.

Peki ya aşı olmayanlar ne yapacak?

Aşı olmayan ama belirtilen 7 istisnai durumdan birine uyanlar. Yani, birinci derece akrabalarının, ölüm, evlilik, doğum, aile birleşimi, yurt dışında fabrika kurulumu, uluslararası nakliyat, fuarlarda stand açma ile acil sağlık hizmeti nedeniyle gitmesi gerekenler acil durum nedeniyle vizeye başvurabilecek.

Bu istisnai vize durumu 30 Eylül'de değerlendirilecek. Aşılar tanınırsa ve herkes aşılanırsa bu sorun da bitecek. Bu aşılar onay alırsa, o zaman onlar da vizeye başvurabilecek. Ankara'nın devreye girmesi sonucu, Yeşil, Gri ve Diplomatik pasaportlara getirilen kısıtlamalar da kaldırıldı. Bunlar, yine üç aylık süreyle vizesiz seyahat hakkından yararlanabilecek. Almanya'nın bu kararını AB'nin diğer ülkelerinin de izlemesi bekleniyor.