tv100 ekibi yangın bölgesinde! Marmaris’ten sıcak gelişme

tv100 ekibi Marmaris'teki orman yangını bölgesinde. tv100 ciğerlerimizi yakan orman yangının ilk anlarından itibaren tüm sıcak gelişmeleri anbean aktardı. tv100 muhabiri Ceren Meriç ve kameraman Yusuf Öğüt dün akşam saatlerinde başlayan yangınla ilgili tüm gelişmeleri aktarıyor.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale sürüyor. Yangın, Hisarönü Mahallesi Bördübet Mahallesi 17 adalar mevkiinde dün akşam saat 20.00 sıralarında çıktı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yaklaşık 26 saattir söndürme çalışmaları sürüyor.

tv100 ekibi son durumu aktardı
Yangına çok yakın bölgede bulunan tv100 muhabiri Ceren Meriç ve kameraman Yusuf Öğüt ise yangın bölgesinden son durumu aktardı.  tv100 muhabiri Ceren Meriç, Marmaris Bördübet Mevkii'nde bir çok alan küle döndüğünü, Birçok bölgede devam eden yangınların da kontrol altına alındığını akltarırken kontrol altına alınan yerlerdeki soğutma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. 

tv100 ekibi yangın bölgesinde! Marmaris’ten sıcak gelişme - Resim : 1

2 bakan bölgede
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da çalışmaları bölgede takip ediyor. Yangının ilk çıktığı saatlerden itibaren Marmaris ilçesine gelerek söndürme çalışmalarının koordinasyonunu sağlayan ve gelişmeleri yerinde takip eden Kirişci, yangının etkisini sürdürdüğü Değirmenyanı Mahallesi'ndeki vatandaşları ziyaret etti. Yol güzergahındaki kişileri de durdurarak tek tek tokalaşan Kirişci, vatandaşların isteklerinin olup olmadığını sordu.

"Ağaçlarımıza üzüldük, onlar da bizim canlarımız"
Çocuklara da kitap ve satranç hediye eden Kirişci, alevlerin mahalleye sıçraması ihtimaline karşı müdahaleye destek olmak için arkasına su tankeri bağladıkları traktörlerde bekleyen gençlere de teşekkür etti. Bazı vatandaşlar "Devletimiz tüm gücüyle mücadelesini veriyor." diyerek Kirişci'ye teşekkür etti. Sultan isimli kadın da aynı bölgenin 1975 yılında da yandığını belirterek ağaçların yanmasına üzüldüklerini dile getirdi. Yaşlı bir vatandaşın yaşadığı evi ziyaret eden Kirişci, "Ağaçlarımıza üzüldük, onlar da bizim canlarımız. (Yangın) Olmaması için gayret gösteriyoruz, olduktan sonra da üstümüze düşeni yapacağız." dedi.

tv100 ekibi yangın bölgesinde! Marmaris’ten sıcak gelişme - Resim : 2

"Hiçbir kaybımız olmasın, tek bir ağacımız, tek bir dalımız bile yanmasın istiyoruz"
Kendisini izleyen gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Kirişci, hem cana hem mala zarar gelmemesi için mücadele ettiklerini söyledi. Yangının durumuyla ilgili gün içinde açıklama yaptığını hatırlatan Kirişci, "Genel durumunu da dünkü seyrini de ifade etmiştim. Bugün de gün içerisinde aslında oldukça iyi gidiyordu ama belirli yerlerde sıcaklığın anormal artışından kaynaklı olarak oluşan bir şey var. Oralarda da inşallah kontrol altına alınacak. Gerek hava araçlarımız gerekse yer araçlarımız çok şükür iyi düzeyde. Hiçbir kaybımız olmasın, tek bir ağacımız, tek bir dalımız bile yanmasın istiyoruz." diye konuştu.

tv100 ekibi yangın bölgesinde! Marmaris’ten sıcak gelişme - Resim : 3

"Vatandaşlarımızın maddi anlamda herhangi bir zayiatı yok"
Bir gazetecinin "Şu ana kadar yanan ev ya da yerleşim yeri bilgisi var mı?" sorusuna Kirişci, "Şu anda vatandaşlarımızın maddi anlamda herhangi bir zayiatı yok ama tahliye edilmesi anlamında zamanında alınan önlemler var." yanıtını verdi. Öte yandan, ilçedeki orman yangının söndürülmesi için ekiplerin yoğun mücadelesi sürüyor.

EGM inceleme başlattı
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), orman yangınıyla ilgili, dezenformasyon içerikli paylaşımlar yaptığı belirlenen sosyal medya hesaplarının yöneticilerine işlem başlatıldığını bildirdi. EGM'den yapılan yazılı açıklamada, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca kanunların verdiği yetki çerçevesinde suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetlerinin yürütüldüğü belirtildi.

tv100 ekibi yangın bölgesinde! Marmaris’ten sıcak gelişme - Resim : 4

Panik ve güvensizlik oluşturabilecek söylemler
Bu kapsamda, 21 Haziran'da Muğla'nın Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını ile ilgili sosyal medya platformları üzerinden, yangına müdahale edilmediği, otellere alan açmak için çıkarıldığı ve sabotaj söylemlerinin dolaşıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı aktarıldı. Kamuoyu üzerinde panik ve güvensizlik oluşturabilecek söylemlerin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot/proje hesaplar aracılığıyla yayıldığının tespit edildiği belirtildi.

 "22 bin 787 farklı hesaptan paylaşım yapıldı"
Emniyetin açıklamasında "Meydana gelen yangın olayı ile ilgili paylaşımlar incelenmiş ve 'halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla içerik üreten' hesaplar hakkında çalışma yapılmış olup, suç unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek işlemlere başlanılmıştır. Bahse konu olayla ilgili oluşturulan etiket ve bahsetmelerle ilgili bot hesapların tespitine yönelik yapılan çalışmalar neticesinde, #marmaris etiketi (hashtag) kullanılarak 22 bin 787 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş, bu hesapların yüzde 59,42'sinin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir." denildi.

tv100 ekibi yangın bölgesinde! Marmaris’ten sıcak gelişme - Resim : 6

Kriz merkezi boşaltılıyor
Dün akşam saatlerinde Bördübet mevkiinde başlayan orman yangını rüzgarın da etkisi ile ilerlemeye devam ediyor. Havadan ve karadan tüm ekiplerin müdahalesine rağmen bölgedeki şiddetli rüzgar söndürme çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Marmaris yangınının yönetildiği kriz merkezini, yaklaşan alevler nedeniyle tedbir amacıyla boşaltma işlemi başlatıldı. Kriz merkezi alanında bulunan iş makineleri, araçlar ve helikopter başka bölgelere kaydırılmaya başlandı.