tv100'de Cansu Canan ile Yüz Yüze Sohbet'in konuğu Pınar Sabancı oldu! O soruya cevap verirken gözyaşlarını tutamadı

tv100 bu bayramda da dopdolu ve keyifli zaman geçirebilecek birbirinden güzel programlarla izleyicilerin evine konuk olmaya devam ediyor. Cansu Canan ile Yüz Yüze Sohbet yayını çok konuşulacak samimi açıklamalara sahne oldu. Sabancı, annesinin rahatsızlığını anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

Cansu Canan ile Yüz Yüze Sohbet yayınında Psikolog Pınar Sabancı’yı ağırladı. Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı programı geniş kitleler tarafından takip edilen Pınar Sabancı, mutlu olmaya, yaşamaya ve kendini iyi hissetmeye dair günümüz dünyasında neler yapılabileceğini samimiyetle paylaşarak merak edilen sorulara yanıt verdi.

Programda Pınar Sabancı, annesinin rahatsızlığına ilişkin sorulan soruyu yanıtlarken ise üzerine gözyaşlarını tutamadı. Pınar Sabancı annesinin hastalığını anlatırken "Bu çok rahat konuşamadığım bir konu ama kısaca bahsedeyim. Frontotemporal demans diye bir hastalık aslında. Onunki çok hızlı ilerleyen ve çok hızlı bir şekilde bütün yetilerini kaybettiren bir hastalık insana. Beni tanımıyor annem şuan ve kimseyi tanımıyor. Günlük hayat yetilerini kaybettiren bir hastalık ve çok kısa sürede oluyor bu. O bizler için çok zor oldu tabi." dedi.

“HEPİMİZİN BİR MUTLULUK LİMİTİ VAR”

Hayatın inişli ve çıkışlı uzun bir serüven olduğunu ve daimi bir mutluluğun söz konusu olmadığını söyleyen Sabancı, “Her şey yukarı gitsin istiyoruz, hedef belirliyoruz, onun peşinde gidiyoruz. Hedeflere ulaştığımız zaman postmodern dünyanın hedeflerine uygun bir şekildeyse hedonik adaptasyon diye bir şey var. Yeni bir araba aldın çok mutlu oldun. 2 ay sonra çok mutlu olacak mısın?” dedi.

PINAR SABANCI OLMAK ZOR MU?

Uzman Psikolog Pınar Sabancı, ‘Sabancı olmak zor mu?’ sorusuna “Adaletsiz bir dünyada insanlar bu kadar acılar, zorluklar çekerken ben “Sabancı olmak çok zor” dersem tabii biraz komik olur. İçinde hiç zorluk barındırıyor mu dersen tabii ki onun getirdiği bazı algılar var.” Şeklinde yanıt verdi.

ANNESİNİN RAHATSIZLIĞINI ANLATIRKEN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Pınar Sabancı, “Bir neden var, acımız için bir sebep var. Bizim bu hayatta kontrol edemeyeceğimiz çok acılar var. Hayatta belki kontrol edebileceğimiz tek şey düşünce yapımız.” derken Cansu Canan Özgen’in annesinin rahatsızlığını sorması üzerine programda gözyaşlarını tutamadı ve annesinin hastalığının detaylarını izleyicilerle paylaştı. Sabancı annesinin rahatsızlığını şu sözlerle anlattı:

"Bu çok rahat konuşamadığım bir konu ama kısaca bahsedeyim. Frontotemporal demans diye bir hastalık aslında. Onunki çok hızlı ilerleyen ve çok hızlı bir şekilde bütün yetilerini kaybettiren bir hastalık insana. Beni tanımıyor annem şuan ve kimseyi tanımıyor. Günlük hayat yetilerini kaybettiren bir hastalık ve çok kısa sürede oluyor bu. O bizler için çok zor oldu tabi." 

Stüdyodaki duygusal anlarda Cansu Canan, "Duygu bana geçti ama ne kadar anlamaya çalışsam da çok zor... Bu da bir yas aslında. Yas deyince akla direkt ölüm gelir ama bu da bir yas. Annenle güzel anılarını, annenin dizine yattığın anları belki aklına geliyordur. Bu nasıl bir yas süreci?" diye sormasının ardından Pınar Sabancı şöyle yanıt verdi:

"Yas sürecinde sadece bir insanı değil o insanla konumlandığımız şeyi kaybediyoruz aslında. Birinin kızı olmayı, dediğin gibi birinin dizine yatabilmeyi, koşulsuz sevgiyi kaybediyoruz... Hayatta bir daha o koşulsuz sevgiyi sana başkası veremiyor. Aslında kendi kaybettiğin kimliğine de yas tutuyorsun. Çok zor bir süreç, yaşayanlar bilir... Biraz da duygusalım bu konuda. Benim için ve herkes için de çok zor tabi. Bunu konuşmamı isteyen de çok kişi var ama ben daha hazır değilim bunu konuşmaya. Daha kötü etkilemek istemiyorum diye çok da konuşmuyorum aslında..."