Twitter, Facebook ve Instagram’da mavi tik nasıl alınır? Twitter, Facebook ve instagram hesabı nasıl onaylatılır?

Twitter, Facebook ve instagram’a şimdiye kadar ünlüler, siyasiler ve sporcular gibi tanınmış kişilerin alabildiği mavi tik artık belli şartları karşılayan herkes tarafından alınabilecek. Peki Twitter ve instagram’da mavi tik için nasıl başvuru yapılır, onaylanmış hesap alabilmenin şartları nelerdir?

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Twitter, Facebook ve instagram’a şimdiye kadar ünlüler, siyasiler ve sporcular gibi çok tanınmış kişilerin alabildiği onaylanmış hesap ibaresi yani mavi tik artık belli şartları karşılayan herkes tarafından alınabilecek. Mavi tik, onaylanmış hesap almak isteyenler, başvuru yapmalılar. Peki Twitter ve instagram’dan onaylanmış hesap yani mavi tik için nasıl başvuru yapılır, onaylanmış hesap alabilmenin şartları nelerdir? Twitter, Facebook ve instagram’da mavi tik nasıl alınır? Twitter, Facebook ve instagram hesabı nasıl onaylatılır?

Mavi tik nedir?

Kullanıcıların genellikle mavi tık olarak adlandırdığı mavi onay rozeti kamuoyunun ilgisini çekebilecek bir hesabın orijinal olduğunu insanların bilmesini sağlar. Rozet hesap profilinde ismin yanında, arama sonuçlarında ise hesap adının yanında yer alır. Profil veya tema rengi özelleştirmelerine bağlı olmaksızın, her zaman aynı renktedir ve aynı konuma yerleştirilir. İsimlerinin yanında tik bulunmayan ancak rozeti profil fotoğrafı, başlık fotoğrafı veya kişisel bilgiler gibi başka bir yerde gösteren hesaplar onaylanmış hesap değildir. Mavi onay tikleri Twitter tarafından yerleştirilmelidir ve bir rozeti profil fotoğraflarının, arka plan fotoğraflarının bir parçası olarak ya da onaylandıklarını ima etmek üzere herhangi bir şekilde kullanan hesaplar kalıcı olarak askıya alınabilir.

Twitter’da mavi tik nasıl alınır?

1. Görünür olmak

Onaylı hesap sahiplerinin en belirgin ortak özelliği bu kişilerin ya da kuruluşların hatırı sayılır bir bilinirliğe sahip olması. Bu hesapların çoğu yüksek tanınırlıklarının olması veya isimleri prodi hesapları konu olup kimlik karmaşı oluşması nedeniyle onaylı hesap ibaresi olan mevi tiki alabilmektedir. Ancak Twitter özellikle takipçi sayısının onaylanmada kriter olmadığının altını çiziyor.  İşte Twitter'ın onaylanmış hesap ile ilgili tanımı:

2. Onaylanmış hesap için gerekli kriterler

 • Doğrulanmış bir telefon numarası
 • Doğrulanmış e-posta adresi
 • Twitter'ta biyografinizi bölümünü doldurmuş olmanız
 • Geçerli bir profil fotoğrafı
 • Doğrum tarihi (gizli olarak ayarlanabiliyor)
 • Bir web sitesi
 • Tweetlerin herkese açık olması

 

3. Basit bir marka çalışması yapın

Kişiler için: Twitter adınız gerçek isminiz olsun.

Kuruluşlar ve şirketler için: Twitter adınız şirketinizin adı olsun veya açıkça kuruluşunuzu yansıtsın.

 • Profil resminiz şirketinizi veya sizi net bir şekilde temsil eden yüksek kalite bir resim olsun.
 • Firmanızla doğrudan bağlantılı olduğu belli olan bir e-posta adresi ayarlayın.
 • Twitter profilinizi resmi hesabınızı resmi web sitenize bağlayın. Ayrıca web sitenizin adresini de Twitter profilinize ekleyin.
 • Twitter resmi sitenize veya blogunuza twitter hesabınız için takip butonu koymanızı tavsiye ediyor.
 • Twitter hesabınızı Facebook ve Linkedin gibi diğer sosyal ağ hesaplarınızla ilişkilendirin.

Twitter'da mavi tik almak için şartlar nelerdir?

Twitter'da onaylanmış hesap alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Twitter'ın talep ettiği maddeler şu şekilde:

 • Eksiksiz kişisel bilgiler
 • Onaylanmış e-posta adresi
 • Onaylanmış telefon numarası
 • Profil fotoğrafı
 • Kapak fotoğrafı
 • Doğum günü bilgisi
 • Web sitesi bilgisi
 • Gizlilik ayarının "herkese açık" şeklinde tanımlanması

Twıtter'a onaylı hesap için nasıl başvuru yapılır?

Twitter'a hesabınızı onaylatıp mavi tiki alabilmek için verification.twitter.com adresinde yer alan Twitter'ın başvuru formunu doldumanız gerekiyor. Söz konusu bağlantıyı açtığınızda karşınıza hesabınızın onay sürecine hazırlamanızı tavsiye eden aşağıdaki ekran çıkacak. Hazırlıklarınız tamamsa “Countinue” düğmesne tıklayarak devam edebilirsiniz.

Sonraki sayfada hangi Twitter hesabı için başvuru yapılacağını onaylamanız gerekiyor. Bu sayfadaki Twitter kullanıcı adı o an giriş yaptığınız hesap olarak belirlenmektedir. Hangi hesabın onaylanmasını istiyorsanız forma o hesapla giriş yapmanız gerekmektedir. Bir marka, firma veya kuruluş için başvuruyorsanız alttaki onay kutusunu işaretledikten sonra “Next” butonu ile devam edebilirsiniz.

Sonraki aşamada varsa Twitter hesabınızda başvuru için eksik olan şeyler sıralanır ve bunları tamamlamanız istenir. Eksiklerinizi tamamladıktan sonraki aşamadaki kutuya neden onaylı hesap almanız gerektiğini açıklayın. Kişiler için tanınırlığınızı ve etkinliğinizi açıklayın. Şirketler ve firmalar da aynı şekilde etkinliklerini açıklayabilirler. Son olarak başvurunuzu onaylayın ve gönderin. Hesabınızın onaylanıp onaylanmadığını Twitter e-posta yoluyla bildirecek.

Twitter “mavi tik”in kontrolünü ele alıyor

Bir süredir onaylanmış hesap programını askıya alan Twitter, 2021 başında yeni doğrulama süreçleriyle birlikte başvuruları yeniden ele alacağını açıkladı. 

Twitter’daki mavi tik,  kamu menfaatini ilgilendiren bir hesabın orijinal olduğunun bilinmesini sağlıyor. Mavi tik alabilmek için ayrıca hesabın tanınmış ve aktif olması gerekiyor. Doğrulama için uygun olacak hesaplar arasında devlet hesapları, şirketler, markalar, sivil toplum kuruluşları, medya kuruluşları, eğlence, spor, aktivistler, organizatörler ve Twitter’ın toplum üzerinde etkisi olduğunu düşündüğü kişiler olacak.

Twitter artık mavi tiki iptal edebilecek

Twitter daha önce doğrulanmış ya da yeni doğrulanacak bir hesabın mavi tikini herhangi bir zamanda ve bildirim yapmaksızın kaldırabilecek. Hesabı doğrulanan bir kullanıcı, insanları gerçek kimlikleri konusunda yanıltmak için adını veya biyografisini değiştirirse Twitter, mavi tiki iptal edebilecek. Ayrıca Twitter, nefret, taciz içeren davranış, şiddeti yüceltme, toplumsal bütünlük politikası, gizli bilgiler politikası, platform protestosu ve spam politikası gibi konularda tekrar eden ihlallere dayalı olarak rozetin kaldırılmasını vaka bazında değerlendirecek.

Instagram mavi tik nedir?

Instagram’da mavi rozet diye de hitap edilen doğrulanmış profiller, genellikle sanatçı, sporcu ya da siyasetçiler içindir. Fakat Türkiye’de bazı ajanslar Instagram’da mavi tik almak için çalışmalar yapmaktadır.

Instagram Bedava mavi tik onayı almak için yüksek sayıda takipçiye gerek duyulmaz. Yani mavi tik alabilmek için doğrudan instagram takipçi satın almanıza ya da takipçi sayınızı bu nedenle arttırmanıza gerek yoktur.

Instagram doğrulamak için bazı fenomenlerle bağlantılı olmanız ya da bu fenomenlerin bağlı olduğu sosyal medya ajanslarıyla bağlantı kurmanız gerekmektedir.

Instagram daha önce, mavi tik başvuru formu açarak manuel mavi tik onayı verebilmekteydi. Daha sonrasında mobil uygulaması üzerinden mavi tik başvuru formu ekledi.

Instagram Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Instagram’da mavi tik, yani doğrulanmış profil başvurusu yapmak için, İos ya da Android mobil cihazınızla Instagram uygulamasına sahip olmanız yeterli.

Instagram Hesabınıza Giriş Yapın.

 • Sol’a kaydırarak Ayarlar Sekmesine gelin.
 • Ardından Hesap bölümüne girin. 
 • Bu bölümde Doğrulama İste bölümüne girin.
 • Instagram Mavi tik formunu doldurun.

Başvuru Yapılmadan Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram mavi tik başvurusu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı tavsiyelerimiz var. İşte Instagram mavi tik almanız için yapmanız gerekenler:

 • Kimliğinizi veya farklı belgelerin fotoğrafını net ve okunur bir şekilde paylaşın.
 • Profesyonel kişilerden sizin adınıza IMDB ve Wikipedia profili oluşturmalarını isteyin.
 • Instagram Biyografinize mail adresinizi ekleyin.
 • Instagram profiliniz gizliyse hesabınızı Herkese Açık olarak ayarlayın.
 • Daha önce mavi tik almış tanıdıklarınızdan sizi etiketleyerek Story (Hikaye) atmasını isteyin.
 • Başvuru formunda aldatıcı bilgilere yer vermeyin.
 • Başvuru formunda Kategori bölümünü doğru seçin.

Mavi Tik Ne İşe Yarar?

Mavi tik, doğrulanmış profil anlamına gelir. Toplum’a maal olmuş sanatçı, gazeteci ya da siyasetçiler için mavi tik kullanılması olmazsa olmazdır. Fake olarak nitelendirdiğimiz sahte hesaplar ile gerçek hesap arasındaki farkı mavi tik yaratıyor.

Ayrıca mavi tikli bir hesaba sahip olmanın gerçekten havalı ve prestijli göründüğünü kesinlikle söyleyebiliriz. Aslında bu durum için her gün yüzbinlerce kişi mavi tik başvurusunda bulunuyor.

Mavi Tik Kaybolur Mu?

Aldığınız mavi tikler genellikle kaybolmaz fakat bazı kritik durumlarda Instagram ya da twitter, hesabınızın doğrulama özelliği kaldırabilmektedir. Bunun başınıza gelme olasılığı her ne kadar düşük olsa da aklınızda bulundurmanızda fayda var. Mavi tikin kaybolması ile ilgili daha önce meydana gelmiş birkaç örnek var:

1-İlk örneğimiz Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya ait. Geçtiğimiz yıllarda ABD başkanı Donald Trump ile yaşadığı sürtüşme nedeniyle Instagram tarafından mavi tik özelliği kapatıldı. Elbette bu durum siyasi bir durum olduğu için bizi pek etkilemeyecek gibi gelebilir. Fakat Trump kızarsa, Türkiye’den mavi tik özelliğini kaldırtabilir.

2- Geçtiğimiz aylarda Twitter’da dünyanın en ünlü insanları hacklendi. İçlerinde Bill Gates, Elon Musk gibi bireysel anlamda dünyanın en bilindik insanları bulunurken ayrıca dünyanın en büyük markalarından Apple ve Uber’da hacklenen twitter hesapları arasında yer aldı. Twitter, bu durumda dünya üzerindeki bir çok mavi tikli hesabın Tweet atmasını engelledi.

Facebook’ta mavi tik nasıl alınır?

Facebook hesabı değerlendirirken belli kriterlere dikkat eder. Bunlar sırasıyla:

Özgün olmak: Hesap gerçek bir kişiyi, tescilli bir işletmeyi veya kuruluşu temsil etmelidir.

Benzersiz olmak: Hesap, temsil ettiği kişi veya işletmenin benzersiz varlığı olmalıdır. Bir kişi veya işletmenin sadece bir hesabı doğrulanabilir, dile özel hesaplar bu konuda istisnadır. Genel ilgi alanlarına yönelik hesapları doğrulamaz

Eksiksiz olmak: Hesabın aktif olması ve hakkında kısmı, profil fotoğrafı ve en az bir gönderiye sahip olması gerekir.

Dikkate değer olmak: Hesabın tanınmış, sıkça aratılan bir kişi, marka veya kuruluşu temsil etmelidir.

Facebook mavi tik için gerekli şartlar nelerdir?

 • Bir kapak fotoğrafı
 • Bir profil fotoğrafı
 • Hakkında yazısı
 • Facebook’un kurallarına uyan bir isim
 • Hesapta paylaşılmış en az bir adet içerik

Bu şartları yerine getiren bir sayfanın yapması gereken şey Facebook İletişim Formundan iletişime geçmesi gerekir. Gerekli belgeleri göndermesi ve Neden bu rozete ihtiyacı olduğunu anlatması gerekir. Bir profil başvurusunda ünlü bir kişi iseniz bunu yazmanız ve diğer sayfaların taklitlerinden ayrılması gerektiğini bildirmeniz gerekir. Aynı şey firmanız içinde geçerlidir. Kısaca facebook zaten sizin ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsa buna onay verilecektir. Eğer başvurunuz kabul edilmezse 30 gün sonra tekrar başvurabilirsiniz.