Ünlü Keman virtüözü İlyas Tetik kimdir? İlyas Tetik kaç yaşında ve neden öldü?

Ünlü Keman virtüözü ve besteci İlyas Tetik’in ölüm haberi müzik dünyasını yasa boğdu. Birbirinden önemli bestelere imza atan İlyas Tetik’in ölüm nedeni merak edildi. Peki, İlyas Tetik kimdir? İlyas Tetik neden öldü?

Ünlü Keman virtüözü İlyas Tetik kimdir? İlyas Tetik kaç yaşında ve neden öldü?

Ünlü keman virtüözü İlyas Tetikçi 60 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bugün bile bilinen “Seni Sevmeyen Ölsün” isimli albümü yöneterek müzik dünyasında bomba etkisi yaratan İlyas Tetik, Ahmet Kaya’dan Müslüm Gürses’e kadar pek çok ünlü ismin albümlerini yönetti.  Birbirinden değerli eserlere imza atarak Türk müziğinde önemli katkıda bulunan İlyas Tetik'in hayatı merak ediliyor. İlhan Tetik'in vefatı müzik dünyasını yasa boğdu.

Ünlü Keman virtüözü İlyas Tetik kimdir? İlyas Tetik kaç yaşında ve neden öldü? - Resim : 1

İLYAS TETİK KİMDİR?

İlyas Tetik, henüz 13 yaşında ilk kez eline aldığı kemanı kendine ders verecek bir öğretmen olmadığı için kendi kendine çalışmaya başlamış ve yıllar sonra bir virtüöz haline gelmiştir. Çocukluk yılları boyunca hayali memleketi olan İzmir'den İstanbul'a gelip bir stüdyo müzisyeni olmaktı ve uzun çabalardan sonra bunu başardı.

Yönettiği ilk albüm Tüdanya'nın "Seni Sevmeyen Ölsün" adlı çok satan albümü olmuştur. Bir yandan beste çalışmalarına da ağırlık veren müzisyen, "Seni Buldum Ya", "Yıllarım", "Hayatımı Yazsam Roman Olurdu", "Yağmurlu Bir Günde Doğdum Anamdan", "Bulunur Elbet" gibi çok sevilen eserlere imza attı.

Ünlü Keman virtüözü İlyas Tetik kimdir? İlyas Tetik kaç yaşında ve neden öldü? - Resim : 2

Tetik'in albümlerinde müzik yönetmenliği yaptığı yıldızlar arasında Müslüm Gürses, İbrahim Erkal, Harika Avcı, Sibel Can, Zeki Müren, Muazzez Abacı, Müşerref Akay, Gönül Akkor, Faruk Tınaz, Ahmet Kaya, Gönül Yazar, Ebru Gündeş, Petek Dinçöz ve Şevval Sam gibi isimler bulunmaktadır. Usta müzisyen ayrıca Sezen Aksu, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur, Ajda Pekkan,Tarkan, Sertab Erener, Levent Yüksel, Özcan Deniz gibi birçok sanatçıyla da aynı sahneyi paylaşmıştı.

İlyas Tetik, yılların getirdiği birikimi, Kalan Müzik etiketiyle yayınladığı ilk solo albümü "İstanbulda Bir Keman"da toplamış ve birbirinden farklı tarzları kendi perspektifinden yansıtmıştı.

Ünlü Keman virtüözü İlyas Tetik kimdir? İlyas Tetik kaç yaşında ve neden öldü? - Resim : 3

İLYAS TETİK KAÇ YAŞINDA VE NEDEN ÖLDÜ?

İlyas Tetik’in vefat haberinin gelmesinin ardından neden öldüğüne dair araştırmalar da yoğunlaştı. Onur Akay, internet sitesinde yer alan habere göre, İlyas Tetik'in ölüm nedeni intihar olarak belirtildi, ancak Tetik'in ailesinden konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.