Ünlü sanatçı o gaspçıların yüzünü 10 yıl sonra gördü

tv100 ekranlarında yayınlanan TEKNİK TAKİP programı aralarında ünlü sanatçı Faruk Tınaz’ın da bulunduğu 4 ayrı lüks villaya girip ev sahiplerini darp ettikten sonra soygun yapan uluslararası gasp çetesinin görüntülerine ulaştı. Ünlü sanatçı, 10 yıl sonra soyguncuların görüntülerini ilk kez izledi.

Kaynak: Levent Albayrak - tv100


İstanbul Sarıyer’de 2009 ile 2011 yılları arasında ünlü isimlerin oturduğu lüks villalarda peş peşe gasp olayları gerçekleşti. O villalardan birisi de ünlü sanatçı Faruk Tınaz'a aitti. Yeniköy’deki villaya 17 eylül 2010 günü gece yarısı giren maskeli 6 şahıs, sanatçı tınaz ve eşine dehşeti yaşattı. Sanatçı Faruk Tınaz ve eşi Canan Tınaz’ı bağlayarak feci şekilde döven soyguncular, evdeki iki kasayı zorla açtırdı. Yabancı uyruklu gaspçılar 400 bin dolar 250 bin Euro ve mücevherleri alarak kayıplara karıştı.

Rusça konuşan gasp çetesi o kadar profesyonel çalışıyordu ki hangi evde kaç kasa olduğunu içinde ne kadar para olduğuna kadar her şeyi biliyordu… Evlere giren yabancı uyruklu çete , ev halkını bağlayarak etkisiz hale getiriyor, darp ediyor, işkence yapıp kasaların şifrelerini öğreniyordu. Her olayda maske ve eldiven kullanan gaspçılar geride hiçbir iz bırakmıyordu.


İstanbul Emniyet Müdürlüğü Gasp Büro Dedektifleri soygunların faillerini bulmak için adeta iğne ile kuyu kazdı. 2 yıl süren 4 ayrı silahlı gasp zincirinden sonuncusu Sarıyer’de 11 ekim 2011 günü gerçekleşti. 3 soygunda hiçbir iz bırakmayan gasp çetesi bu kez arkasında bir iz bırakmıştı.  Kameralara yansıyan bir görüntü polisin aradığı ipucuydu. Polis kiralık otomobilden yola çıktı. o ip ucu ise gaspçıların kaçarken kullandığı otomobildi. Otomobil soygundan sonra olay yerinden kaçan çete üyeleri tarafından kiralanmıştı. Polis otomobili kiralayan kişilerin Moldovya uyruklu Ion Fala ve Iurıe Procopenco olduğunu tespit etti. Kamera kayıtlarına yansıyan ve gaspçılar tarafından kullanılan otomobili geriye dönük takip eden polis ikinci bir ip ucun ulaştı. Çete üyelerinin kiraladığı otomobili adım adım takip eden polis ikinci bir araç daha tespit etti.


Polis artık aradığı ipucunu bulmuştu. Şimdi sıra bu otomobillerin içinde kimlerin olduğunu bulmaya gelmişti. Gasp Büro dedektifleri bu sorunun cevabını bulmak için gece gündüz demeden çalıştı. Soyguncular yabancı uyrukluydu. Bu nedenle havalimanları ve sınır kapılarını mercek altına alındı.