Uzay Yolcuları filmi konusu nedir, oyuncuları kimdir? Uzay Yolcuları filmi ne zaman, nerede çekildi? Uzay Yolcuları filmi hangi ülke yapımı?

Morten Tyldum'ın yönettiği, Jon Spaihts'in kaleme aldığı 2016 yapımı 2016 türündeki Uzay Yolcuları filmi bu akşam Kanal D ekranlarında izleyicisi ile buluşuyor. Oyuncu kadrosunda Chris Pratt ve Jennifer Lawrence'ın bulunduğu Uzay Yolcuları filmi konusu nedir, oyuncuları kimdir? Uzay Yolcuları filmi nerede çekildi, hangi ülke yapımı?

Uzay Yolcuları filmi konusu nedir?

Bu akşam saat 20:00'de Kanal D ekranlarında yayınlanması beklenen Uzay Yolcuları filminin detayları merak konusu oldu. 2016 yılında gösterime giren, yönetmen koltuğunda Morten Tyldum'ın oturduğu Uzay Yolcuları filmi konusu nedir, oyuncuları kimdir? Senaryosunu Jon Spaihts'in kaleme aldığı filmin başrolünde dünyaca ünlü yıldız Chris Pratt ve Jennifer Lawrence yer alıyor. Uzay Yolcuları filmi ne zaman, nerede çekildi, hangi ülke yapımı? Detaylar haberimizde...

UZAY YOLCULARI FİLMİ KONUSU NEDİR?

Yıldız gemisi Avalon, derin uyku bölmelerinde 5.000 kolonist ve 258 mürettebatı taşıyan bir uyuyan gemidir ve 120 yıl sürecek bir yolculuk yapmaktadır. Yolcular ve tüm mürettebat hibernasyon kapsüllerinde uyumaktadır. Gemi, Dünya'dan Homestead II isimli gezegenine seyahat etmektedir. Yolculuğun otuzuncu yılında, asteroit kuşağından geçerken bir göktaşı çarpışması gemiye zarar verir (koruma kalkanlarına rağmen) ve bu, bir yolcu olan, makine mühendisi James "Jim" Preston'ın (Chris Pratt) uyanması gereken zamandan 90 yıl önce uyanacağı bir arıza ile sonuçlanır.

Bir yıllık bir yalnızlıktan sonra, yalnızca Arthur (Michael Sheen) adında bir android barmenle birlikte vakit geçiren Jim, umutsuzluğa kapılır ve bölmesinin içinde uyumakta olan, Aurora Lane (Jennifer Lawrence) adında güzel bir genç kadını fark edene kadar intiharı düşünür. Jim, Aurora'nın video dosyasını görüntüler ve ona aşık olur. Aurora'yı arkadaşlık için erken uyandırmanın ve böylece onun gelecekteki yaşamını çalmanın ahlaki etkisiyle mücadele ettikten sonra, Aurora'yı uyandırır ve derin uyku kapsülünün de arızalı olduğuna inanmasına izin verir.

Jim, Arthur'dan, O, kendisine söyleyene kadar onu uyandırdığı sırrını saklamasını ister. Aurora, hayatını gemide yaşamak zorunda kaldığı için harap olur ve başarısız bir şekilde derin uyku durumuna yeniden girme yolları aramaktadır. İçinde bulunduğu duruma boyun eğen bir yazar ve gazeteci olan Aurora, deneyimi hakkında bir kitap yazmaya karar verir.

İlerleyen yıl boyunca Jim ve Aurora yavaş yavaş yakınlaşır ve sonunda birbirlerine aşık olurlar. Jim, Aurora'ya evlenme teklif etmek niyetindedir, ancak Arthur, Jim'in bir konuşmasında Aurora ile kendisi arasında "hiçbir sır olmadığını" söylediğini duyduktan sonra, yanlışlıkla bu gerçeği başka bir anda onunla paylaşır. Hayatını gemide geçirmek zorunda kaldığı için harap olan Aurora, Jim'in af dilemesini öfkeyle reddeder, ona fiziksel olarak da saldırır ve devamında onunla her türlü temastan kaçınır.

Bir süre sonra, gemide birbiri ardına birden fazla arıza oluşur ve başka bir kapsül arızası, güverte şefi Gus Mancuso'yu (Laurence Fishburne) uyandırır. Gus, geminin bilgisayarı bunlara neyin sebep olduğunu açıklamasa da, geminin sistemlerinde oluşan birden fazla arızayı keşfeder. Tamir edilmezse, gemi kritik sistem arızalarına maruz kalmaya devam edecek ve görev başarısızlıkla sonuçlanacak, bu da kış uykusundaki tüm yolcuların ve mürettebatın hayatına mal olacaktır.

Gus, Jim ve Aurora'nın yardımıyla gemiyi onarmaya çalışır, ancak Gus, kısa bir süre sonra, modülünün yaşam desteğinin başarısızlığından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle kritik bir şekilde hastalanır. Geminin otomatik tıbbi teşhis ve tedavi kapsülü olan Autodoc, bir teşhis yaparak, Gus'ın yaşamak için sadece saatleri olduğunu söyler ve pansistemik nekrozdan muzdarip olduğunu ortaya çıkarır. Ölmeden önce Gus, Jim ve Aurora'ya, sadece mürettebata has alanlara erişmelerine ve gemiyi onarmaya çalışmalarına yarayacak güverte şefi kimliğini verir.

Gus'ın ölümünden sonra araştırmalara başlayan Jim ve Aurora, iki yıl önce bir asteroit çarpışmasından kaynaklanan bir dizi gövde ihlali keşfederler. Diğer tüm sistemler hesaplama gücünü reaktörü korumaya çalışmaya yönlendirdiği için, bu gemiye güç sağlayan füzyon reaktörünü yöneten bilgisayar modülünün kritik hasar görmesi sonucunu ortaya çıkarmış ve dolayısıyla geminin kademeli arızalarına neden olmuştur.

Jim ve Aurora hasarlı modülü değiştirir, ancak bilgisayar kaçak bir plazma reaksiyonunu söndürmek için reaktörü havalandırmaya çalışınca, dış havalandırma kapağı arızası oluşur. Jim, havalandırma kapağı kontrollerini elle çalıştırıp havalandırma çıkışından uzay yürüyüşü yaparak plazmanın uzay ortamına vakumlanmasını sağlamaya çalışır. Oluşan bir arıza yüzünden, Jim'i kapağı manuel olarak açık tutmak için çıkış tünelinin içinde kalmaya çalışırken, Aurora havalandırmayı geminin içinden başlatır.

Jim'e, onu kaybetmekten (onu hala sevdiği için) ve yalnız kalmaktan korktuğunu itiraf eder. Jim söktüğü bir kapıyı kalkan olarak kullanır ama oluşan vakumlamanın basınç etkisiyle uzaya fırlar ve onu gemiye bağlayan bağlantı halatı kopar. Hasarlı uzay giysisi oksijen kaybeder ve dolayısıyla bilincini kaybeder. Aurora kalbi duran Jim'i uzaydan kurtarır, onu Autodoc kapsülüne koyarak hayata döndürmeyi başarır.

Daha sonra Jim, Gus'ın güverte şefi kimliğinin sayesinde Autodoc'un bir kişi için geçici bir derin uyku bölmesi olarak işlev görebileceğini öğrenir. Yolculuğun geri kalanında Aurora'yı tekrar derin uykuya yatırabilir ve ona Homestead II'ye gitme ve arzu ettiği hayatı yaşama şansı sunar ve bunu yapmak için tekrar yalnız kalmaya da isteklidir. Jim'i bir daha asla göremeyeceğini anlayan ve Jim'in onu uyandırdığında hissettiklerini gerçekten anlayan Aurora, Jim'le birlikte uyanık kalmayı seçer ve Jim'e yaptığı yüzüğü sunar, ki Jim de bunu kabul eder.

Seksen sekiz yıl sonra, yıldız gemisi Avalon'un kaptanı Norris (Andy García) ve mürettebatı, Homestead II'ye varmadan kısa bir süre önce programa uygun olarak uyandırılır. Geminin ana yolcu salonunda sarmaşıkları, yemyeşil bitki örtüsünü, uçan kuşları ve bir kabini olan devasa bir ağaç ile karşılaşırlar. Aurora'nın dış sesi ile, Aurora'nın Jim'le Avalon'da birlikte geçirdikleri harika hayatı anlatan hikayesini okuduğunu duyuyoruz.

UZAY YOLCULARI FİLMİ OYUNVULARI KİMDİR?

  • Chris Pratt
  • Jennifer Lawrence
  • Michael Sheen
  • Laurence Fishburne
  • Julee Cerda
  • Andy García
  • Aurora Perrineau

 

UZAY YOLCULARI FİLMİ NEREDE ÇEKİLDİ, HANGİ ÜLKE YAPIMI?

2016 yılında çekilen Uzay Yolcuları filmi ABD yapımıdır. Filmin çekimleri ise Eylül 2015'te Atlanta, Georgia'da başladı. Çekimler bazı zamanlar tüm gün boyuncu baş karakterlerin etrafında gerçekleşti. Çekimler 12 Şubat 2016 tarihinde tamamlandı. Uzay Yolcuları filminden başrol Jennifer Lawrence film karının %30'una karşılık 20 milyon dolar kazanırken, Chris Pratt 12 milyon dolar kazandı.